Módosítani kellene a gyülekezési törvényt – vélte Sólyom László. „A szólásszabadság és a gyülekezési szabadság testvérek, mind a kettő a legerősebben védendő és a legősibb szabadságjog. Mind a kettőre áll, hogy nincsen előzetes cenzúra. Ezt a szólásszabadságnál bevette a jogi kultúránk, a gyülekezésinél nem. Bár jogilag nincs engedélyezési kötelezettség, a bejelentési kötelezettség a gyakorlatban úgy funkcionál, mintha engedély lenne, hiszen a rendőrség megtilthatja a gyülekezést” – fogalmazott az Indexnek. Sólyom László alkotmányellenesnek nevezte a gyülekezési törvény azon passzusát, amely szerint ha egy tüntetést nem jelentenek be három nappal korábban, akkor azt fel kell oszlatni. Véleménye szerint „nagyon sokat javult a tavaly őszi események óta az eljáró állami közegek magatartása, de „még most is bezsuppolják az újságírókat, pedig a jogállami kultúra ott kezdődik, hogy disztingválni tudunk”.
Sólyom László elmondta: az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése óta nem egyeztet Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel. Emlékeztetett arra, hogy a választások előtt megpróbált nála tájékozódni a gazdaság valós állapotáról. Ám finoman szólva is csalódást keltett benne az az anyag, amit kapott, nyilvánvalóvá vált, hogy a kormányfőtől nem fog olyan tájékoztatást kapni, amit az újságból ne tudna. „Utána azt mondtam, hogy abba a boltba, ahol egyszer így jártam, nem megyek vásárolni többet. Ehhez bizalmi tőke kellene. De az őszödi beszéd után eléggé logikus, hogy a megbeszélések nem folytatódtak. Valóban kár, hogy ez így alakult, és valószínűleg ez már így is marad” – jegyezte meg.
A köztársasági elnök örülne egy zöldpárt megjelenésének, pártvezéri szerepet még ebben sem vállalna mandátuma lejártával. Úgy vélte: olyan mértékben ábrándult ki a közvélemény a jelenlegi pártpolitizálásból, hogy nem tartja kizártnak, megérett a helyzet egy harmadik erő megjelenésére.
Doktorokat avattak a Semmelweis Egyetemen + fotók
