Általános sztrájkra készülnek

Magyarországon először lehet általános, több ágazatra kiterjedő, megállapodásig tartó sztrájk. A Liga Szakszervezetek munkabeszüntetését december 17-től, az egészségbiztosítási törvényjavaslat zárószavazásának napjától hirdetik meg. Ha a kormány addig nem vonja vissza a magánbiztosítók bevonásáról szóló koncepcióját, a vasúton, a közúton, a légi közlekedésben, a közoktatásban, az energiaszektorban áll le bizonytalan időre az élet, december 15-én pedig újabb tüntetés lesz a Kossuth tér környékén.

Bákonyi Ádám
2007. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Liga nem hajlandó belenyugodni abba, hogy a nemzeti szolidaritásra épülő egészségbiztosítást üzleti alapú, profitorientált rendszer váltsa fel, illetve hogy a január 1-jétől érvényes új nyugdíjszámítás alapján 8–13 százalékkal csökkenjen az ekkortól nyugdíjba vonulók juttatása. A konföderáció szerint az egészségügy privatizációja olyan súlyos csapás a magyar társadalomra, amit minden törvényes eszközzel meg kell akadályozni, Gaskó István ezért bejelentette: december 17-től, az egészségbiztosítás privatizációjáról szóló törvényjavaslat zárószavazásának napjától országos, több ágazatra kiterjedő, határozatlan idejű sztrájkokra hívják fel saját tagszervezeteiket, illetve más szakszervezeteket.
A konföderáció elnöke hangsúlyozta, a társadalmi szolidaritás napján tartott akciók hatására a kormány részéről történtek apróbb visszalépések, de lényegi elmozdulás nem volt, a Liga számára viszont csak a kabinet meghátrálása elfogadható eredmény. Azonkívül, hogy nem történt róla társadalmi egyeztetés, valamenynyi szakmai és civil szervezet elutasítja a tervezetet, aminek „komolytalanságát” az is bizonyítja, hogy még a kormánykoalíció pártjai is több száz módosító indítványt nyújtottak be vele kapcsolatban. Szerinte mindezek tükrében semmi nem indokolja, hogy a betegek helyet a profit érdekeit előtérbe helyező törvényjavaslatot a kormány keresztülverje a parlamenten. A Liga azt akarja, hogy a kabinet a jelenlegi tervezetet vonja vissza, majd a már most rendelkezésre álló alternatívák – például a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal javaslatának – társadalmi vitája után tavasszal terjesszék a Ház elé az egészségbiztosítás reformját. Ebben az esetben a konföderáció „lábhoz teszi a fegyvert, de szárazon tartja a puskaport”.
Ha a kormány nem hallja meg a követelést, csak a Liga tagszervezetein keresztül, december 17-től bizonytalan időre állhat meg az élet a vasúton, a közúton, a légi közlekedésben, a közoktatásban, az energiaszektorban, két nappal korábban pedig újabb demonstrációt tartanak a Parlament előtti Kossuth tér környékén. Utóbbival kapcsolatban Gaskó azt kérte, akik politikai okból jönnének tüntetni, maradjanak otthon, mert ezzel rontanák a követelések hitelességét. Közölte azt is, konzultáltak az eddig tevőleges nyomásgyakorlással nem élő, ám a célokkal egyetértő SZEF és az MSZOSZ elnökeivel is, a két konföderáció a napokban dönt a lehetséges nyomásgyakorlásról. Ha csatlakoznak, a Munkástanácsokkal együtt már négy országos szakszervezeti konföderáció kényszeríthetné jobb belátásra a kormányt.

Kövér a szolidaritásról. Az egészségbiztosítási rendszer átalakítása olyan súlyos lépés, amivel szemben a Liga felhívása megfelelő eszköz lehet – nyilatkozta lapunknak Kövér László, a Fidesz országos választmányának elnöke. Azt ugyanakkor szomorúnak nevezte, hogy a szakszervezetek egy része a munkavállalók helyett ma is inkább a szocialistákkal szolidáris. – Az elmúlt tizenhét évben a mélypontra jutott a munkavállalói oldal érdekképviselete, ám lehet, hogy éppen innen lehet újra elrugaszkodni – hangsúlyozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.