A Liga nem hajlandó belenyugodni abba, hogy a nemzeti szolidaritásra épülő egészségbiztosítást üzleti alapú, profitorientált rendszer váltsa fel, illetve hogy a január 1-jétől érvényes új nyugdíjszámítás alapján 8–13 százalékkal csökkenjen az ekkortól nyugdíjba vonulók juttatása. A konföderáció szerint az egészségügy privatizációja olyan súlyos csapás a magyar társadalomra, amit minden törvényes eszközzel meg kell akadályozni, Gaskó István ezért bejelentette: december 17-től, az egészségbiztosítás privatizációjáról szóló törvényjavaslat zárószavazásának napjától országos, több ágazatra kiterjedő, határozatlan idejű sztrájkokra hívják fel saját tagszervezeteiket, illetve más szakszervezeteket.
A konföderáció elnöke hangsúlyozta, a társadalmi szolidaritás napján tartott akciók hatására a kormány részéről történtek apróbb visszalépések, de lényegi elmozdulás nem volt, a Liga számára viszont csak a kabinet meghátrálása elfogadható eredmény. Azonkívül, hogy nem történt róla társadalmi egyeztetés, valamenynyi szakmai és civil szervezet elutasítja a tervezetet, aminek „komolytalanságát” az is bizonyítja, hogy még a kormánykoalíció pártjai is több száz módosító indítványt nyújtottak be vele kapcsolatban. Szerinte mindezek tükrében semmi nem indokolja, hogy a betegek helyet a profit érdekeit előtérbe helyező törvényjavaslatot a kormány keresztülverje a parlamenten. A Liga azt akarja, hogy a kabinet a jelenlegi tervezetet vonja vissza, majd a már most rendelkezésre álló alternatívák – például a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal javaslatának – társadalmi vitája után tavasszal terjesszék a Ház elé az egészségbiztosítás reformját. Ebben az esetben a konföderáció „lábhoz teszi a fegyvert, de szárazon tartja a puskaport”.
Ha a kormány nem hallja meg a követelést, csak a Liga tagszervezetein keresztül, december 17-től bizonytalan időre állhat meg az élet a vasúton, a közúton, a légi közlekedésben, a közoktatásban, az energiaszektorban, két nappal korábban pedig újabb demonstrációt tartanak a Parlament előtti Kossuth tér környékén. Utóbbival kapcsolatban Gaskó azt kérte, akik politikai okból jönnének tüntetni, maradjanak otthon, mert ezzel rontanák a követelések hitelességét. Közölte azt is, konzultáltak az eddig tevőleges nyomásgyakorlással nem élő, ám a célokkal egyetértő SZEF és az MSZOSZ elnökeivel is, a két konföderáció a napokban dönt a lehetséges nyomásgyakorlásról. Ha csatlakoznak, a Munkástanácsokkal együtt már négy országos szakszervezeti konföderáció kényszeríthetné jobb belátásra a kormányt.
Kövér a szolidaritásról. Az egészségbiztosítási rendszer átalakítása olyan súlyos lépés, amivel szemben a Liga felhívása megfelelő eszköz lehet – nyilatkozta lapunknak Kövér László, a Fidesz országos választmányának elnöke. Azt ugyanakkor szomorúnak nevezte, hogy a szakszervezetek egy része a munkavállalók helyett ma is inkább a szocialistákkal szolidáris. – Az elmúlt tizenhét évben a mélypontra jutott a munkavállalói oldal érdekképviselete, ám lehet, hogy éppen innen lehet újra elrugaszkodni – hangsúlyozta.
Rapid délelőtti friss - Lobog a szélzsák + videó
