Átértékelt atomenergia

Lóránt Károly
2007. 12. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Nukleáris Energia Fórum hétfőn alakult meg a szlovák fővárosban, Pozsonyban. Célja, hogy helyt adjon az atomenergia felhasználásával kapcsolatos kérdések, előnyök és kockázatok megvitatásának, bevonva politikusokat, az ipar képviselőit és civil szervezeteket. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke üdvözölte a kezdeményezést, mondván: „Egy új ipari forradalom, a szén-dioxid-kibocsátás csökkenésének küszöbén vagyunk…, és ezzel összefüggésben, azt hiszem, itt az ideje, hogy az atomenergia felhasználásáról őszinte párbeszédet kezdeményezzünk.” Az Európai Bizottság elnöke kiemelte még, hogy az energiaellátás biztonságának megteremtésében és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében az atomenergiának meghatározó szerepe lesz. Az atomenergia ára ugyanis kevésbé változékony, mint más energiaforrásoké (olaj, gáz), amelyek geopolitikailag bizonytalan régiókból származnak. Jelenleg az unió 15 tagállamában működik atomerőmű, és összességében az unió villamosenergia-igényének egyharmadát fedezik, országonként igen eltérő mértékben. Franciaország áramigényének nyolcvan százalékát fedezik atomenergiából.
A pozsonyi energiafórum változást jelent az unió energiapolitikájában. Míg eddig az unió vezetői, főleg az európai zöldmozgalom heves ellenállása miatt, igyekeztek a kérdésben semlegesek maradni, most – hangsúlyozva a biztonsági szempontokat – gyakorlatilag elismerték, hogy az atomenergia nélkül az unió nem tudja elérni e téren kitűzött legfőbb céljait, nevezetesen a kielégítő energiabiztonságot és a szén-dioxid-kibocsátás mérséklését.
Az európai közvélemény ugyanakkor többségében atomenergia-ellenes. Az Eurobarométer tavalyi közvélemény-kutatása szerint a megkérdezettek 53 százaléka gondolja azt, hogy az atomenergia használatának kockázata nagyobb, mint az az előny, ami az alkalmazásából származik. A támogatók csak hat országban (Svédország, Cseh Köztársaság, Szlovák Köztársaság, Finnország, Észtország és Bulgária) múlják felül az ellenzőket, akik legtöbben Ausztriában és Németországban vannak. Berlinben jelenleg kormányprogram az atomerőművek 15 éven belüli leállítása.
A vitában az Európai Parlament zöldfrakciójának képviselője, Rebecca Harms elsősorban azzal érvelt az atomenergia ellen, hogy nincs elég kapacitás néhány kulcsfontosságú technológiai elem gyártására, és nincs megfelelő számú képzett szakember sem. Ennélfogva – tette hozzá – az energiaipar a már meglévő atomerőművek életciklusát kívánja kiterjeszteni, ami biztonsági problémákat vet fel. Patricia Lorenz, a Föld Barátai szervezet képviselője azt hányta az atomipar képviselőinek szemére, hogy nem hajlandók e kérdésben mások véleményét elfogadni.
A vita természetesen nagyrészt hitvita, az atomenergia- és vízenergia-ellenesség a zöldek alapvető identitásához tartozik, ha ezt feladják, mint Patrick Moore, a Greenpeace mozgalom egyik alapítója és vezetője, a szervezet kiveti őket magából.
Az Európai Nukleáris Energia Fórum létrehozása Robert Fico szlovák miniszterelnök ötlete volt, aki valószínűleg így akarta enyhíteni azt a nyomást, ami elsősorban az osztrákok részéről a Szlovákiában működő atomerőművek bezárására irányul. Mindenesetre jó érzékkel nyúlt az időszerű témához a rendszeresen megtartandó értekezletekkel, ő maga és országa az egyik legfontosabb európai kérdés gondozójává vált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.