Balikó és Alföldi a legesélyesebb

Hiller István ígérete szerint az idén kihirdeti a Nemzeti Színház főigazgatói posztjára kiírt pályázat eredményét. A hírek négy versenyben lévő pályázatról szólnak, köztük Balikó Tamás pécsi színigazgatóról, Alföldi Róbertről, a Bárka igazgatójáról, Szűcs Miklósról, a Budapesti Kamaraszínház igazgatójáról és a Hudi László–Imre Zoltán párosról az alternatív színházi világból. Szóba került – horribile dictu – Radics Péter neve is.

Pethő Tibor
2007. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jordán Tamás, a jelenlegi igazgató működését – várható szombathelyi direktorsága mellett – meghosszabbították: fél évig együtt kell dolgoznia az új igazgatóval, aki azonban csak Jordán mandátumának lejárta után léphetne ténylegesen hivatalba. Ez zavarokat okozhat például a szerződtetéseknél.
A kiírás szerint 2008-ban kezdődne a színház gazdasági átalakítása, és a leendő főigazgató megbízatása az átalakítás végéig, de legfeljebb 2013-ig tart. Az új vezető tehát úgy veszi át a színház irányítását, hogy nem tudhatja, meddig marad hivatalában, és ez megakadályozza a hosszú távú tervezést. Az átalakítás célja, hogy megszüntesse a részvénytársasági formát. Valószínűleg közhasznú társaságként működik majd a színház, ugyanakkor a törvény rendelkezése szerint egy részvénytársaság felszámolása együtt jár az intézmény egyéves bezárásával, ami a Nemzeti Színház esetében nyilván nem járható út. Hírek szerint felmerült – a kérdést megoldandó – a Pesti Magyar Színházzal való összevonás lehetősége, de ezt az ötletet az illetékesek végül elvetették.
Az utóbbi napokban kiszivárgott hírek szerint a két legerősebb jelölt Alföldi Róbert és Balikó Tamás, de Szűcs Miklósnak is van esélye a posztra. Szerettük volna a pályázókat megkérdezni terveikről, de megkeresésünket az alig egyéves színházi vezetői gyakorlattal rendelkező Alföldi Róbert azzal hárította el, hogy csak az eredményhirdetés után nyilatkozik.
– Felelősségteljes, súlyos, egyúttal életem legizgalmasabb feladata lenne a Nemzeti Színház irányítása – mondta Balikó Tamás lapunk megkeresésére. A pécsi színigazgató úgy érzi – figyelembe véve ötéves művészeti tevékenységét a Nemzetinél –, hogy a társulat elfogadja és támogatja őt. Kijelentette, hogy a kontinuitás jegyében venné át a főigazgatói posztot, mert változtatni csak lassan, szerves fejlődés eredményképpen lehet.
A szakmába kívülről, bölcsészként érkező Szűcs Miklós tizenhét éve vezetője a Budapesti Kamaraszínháznak. Színházában jelenleg 24 darab van műsoron, ebből tíz 2002 óta.
– Európai hírű és rangú Nemzeti Színházat szeretnék – válaszolta kérdésünkre a direktor. Ismert művészekből – Makk Károly, Tordy Géza, Szilágyi Tibor, Sopsits Árpád és Csiszár Imre – álló támogatói köre segítségével tervezi megerősíteni a teátrumot.
A megkérdezett pályázók egyetértettek abban, hogyha szűkösen is, de ki lehet jönni a 2010-ig évente biztosítandó 1,7 milliárd forintból, ami sajnálatos módon nem követi az inflációt. Fontosnak érzik a színház nevében a nemzeti jelzőt, nem értenek egyet azokkal, akik a Nemzeti Színház gondolatát elavult elképzelésnek tartják.
A Hudi László–Imre Zoltán páros nyilvánosságra hozott pályázata kilóg a sorból: a produkcióik kétharmadát nem is az épületben, hanem az ország különböző pontjain mutatnák be. A színház állandó társulat nélkül működne, a jelenlegi összeg feléből. Magának a kiírásnak sem felel meg a tervezetük, tevékenységük pedig szinte biztosan szétzüllesztené a Nemzeti Színházat.
A pályázatokkal kapcsolatos döntést állítólag pár héten belül nyilvánosságra hozza az Oktatási és Kulturális Minisztérium.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.