A németek többsége a nemzeti zászlót szeretné látni a közintézményeken

Németországban ismét fellángolt a vita arról, hogy milyen zászlók lobogjanak az állami hivatalok előtt. A kérdés nem csupán protokolláris jelentőségű, politikai és társadalmi törésvonalak rajzolódnak ki mögötte. A német nemzeti zászló, az európai uniós zászló vagy éppen a szivárványos zászló legyen kint a közintézmények előtt?

Forrás: Origo2025. 07. 04. 20:02
Szivárványos zászló a berlini Reichstag épületén a Scholz-kormány idején Fotó: Leon Kuegeler Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vita előzménye, hogy a Bundestag elnöke, Julia Klöckner (CDU) megtiltotta a szivárványos zászló kitűzését a szövetségi parlament épülete elé. Klöckner szerint a parlament „nem cirkusz”, és az állami intézmények előtt nem politikai mozgalmak, hanem az állam egységét és alkotmányos rendjét jelképező zászlóknak van helye, írja az Origó.

Nemzeti zászló
Friedrich Merz német szövetségi kancellár és mögötte Julia Klöckner, a Bundestag elnöke (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Michael Kappeler)

Friedrich Merz kancellár is emellett foglalt állást, de a Zöldek és a Baloldal erőteljesen tiltakoztak.

A konzervatív hetilap ezért országos közvélemény-kutatást végzett, hogy kiderítse: mit is gondolnak erről valójában a németek?

Az eredmények beszédesek: a megkérdezettek 41 százaléka támogatja, hogy minden nap kitűzzék a Németország zászlaját a hivatali épületek előtt, 20 százalék ellenezte ezt az elképzelést, 32 százaléknak pedig mindegy, milyen zászló van kint.

A felmérésből az is kiderült, hogy párthovatartozás szerint jelentősek az eltérések. A jobboldali és konzervatív szavazók, különösen az AfD támogatói, elsöprő többséggel pártolják a német nemzeti szimbólumok napi használatát. Érdekesség viszont, hogy az AfD-szavazók meglepően magas arányban támogatják az európai zászló napi kitűzését is – egy olyan jelképét, amelyet a párt korábban gyakran bírált.

A szivárványos zászló kérdésében erősebbek a politikai törésvonalak. A Zöldek és a Baloldal szimpatizánsai között sokan vannak, akik örömmel látnák a queer közösséget szimbolizáló zászlót a városházák és más hivatalok előtt – gyakran akár a német zászló helyett is.

Borítókép: Szivárványos zászló a berlini Reichstag épületén a Scholz-kormány idején (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Leon Kuegeler)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.