Beperelte a Molt az OMV

Perrel folytatódik a Mol és az OMV csatája. Az osztrák társaság magyar bíróságok előtt szeretné bizonyítani, hogy a Mol alapszabálya három pontban ütközik a hazai joggal. A hazai olajtársaság szűkszavúan reagált a hírre; vezetői továbbra is fenntartják: a két cég egyesüléséből semmiféle előny nem származna.

Erdősi Csaba
2007. 12. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a stratégiai cégek védelméről szóló törvény megalkotásakor úgy tűnt, végleg lekerülhet a Mol és az OMV közötti felvásárlási huzavona a napirendről, az osztrák társaság tegnap olyan lépésre szánta rá magát, amely még sokáig az újságok hasábjain tartja az ügyet. Az OMV ugyanis magyar bíróságok előtt perelte be a Molt, mert a cég megítélése szerint a magyar olajtársaság alapszabálya három pontban is ütközik a hazai joggal. A háromból kettő az úgynevezett tízszázalékos szavazati korláthoz kapcsolódik, vagyis ahhoz a rendelkezéshez, amely szerint hiába birtokolja egy tulajdonos a magyar olajtársaság részvényeinek több mint tíz százalékát, szavazati joga csak tíz százalék erejéig lehet a közgyűlésben. Az osztrákok kifogásolják, hogy a magyar állam tulajdonában lévő B-részvény – ezt korábban aranyrészvénynek hívták – vétójogot biztosít Magyarországnak a szóban forgó szavazati korlát esetleges eltörlésére irányuló kezdeményezések ellen, s azt sem tartják jogosnak, hogy a tízszázalékos szavazati korlát nem alkalmazandó a magyar államra. Ezek mellett az OMV kivenné az alapszabályból azt a rendelkezést, amely kimondja, hogy a Mol igazgatóságából egyszerre csak korlátozott számú tag hívható vissza.
Mint arról korábban már többször beszámoltunk, az OMV szeretné felvásárolni a Molt, csakhogy ezt sem a magyar kormány, sem az olajtársaság menedzsmentje nem tartja kívánatosnak. A társaság szeptember 25-én jelentette be, hogy ajánlatot tudna tenni a Mol részvényeseinek 32 ezer forintos részvényenkénti vételáron, de csak ha a tízszázalékos szavazati korlátot eltörlik, a menedzsment által kontrollált részvényeket pedig bevonják. Az osztrák cég mostani közleményében leszögezi, hogy „a Kelet-Közép-Európában zajló iparági konszolidációval összefüggésben az OMV továbbra is törekedni fog arra, hogy az ügylet megvalósulásának akadályait elhárítsa”, s ennek érdekében kész rendkívüli Mol-közgyűlést összehívatni.
A Mol meglehetősen szűkszavúan reagált a per hírére. A társaság közleménye leszögezi, hogy semmiféle hivatalos értesítést nem kaptak az eljárással kapcsolatban, s ezt a lépést is hasonlónak tartják a korábbi ellenséges és kéretlen megkereséshez. – A mai bejelentés bizonyítja az osztrák olajtársaság felvásárlási szándékának ellenséges voltát, szemben az eddig ismételt nyilatkozataikkal, amelyek során a barátságos közeledést hangsúlyozták – tartja a Mol vezetése, kiemelve, hogy szerintük a részvényesi értéket és az érintett felek érdekeit leginkább az szolgálja, ha mindkettő független vállalatként követi saját növekedési stratégiáját és hatékonyságnövelési terveit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.