Blokád a kijevi parlamentben

A keddi sikertelen szavazás után Viktor Juscsenko tegnap reggel másodszor is benyújtotta a parlamentnek Julija Timosenko kormányfői kinevezésére vonatkozó előterjesztését, ám az ellenzéki pártok azonnal jelezték, vége a jóindulatuknak, nem járulnak hozzá a házszabály ismételt megszegéséhez.

Székely Gergely
2007. 12. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Ungvár)
Csak azután kerülhet sor a kormányfő és a kormány jóváhagyására, miután a parlament megválasztja két elnökhelyettesét, illetve döntést hoz az állandó bizottságok összetételéről és azok vezető tisztségviselőiről. Az ellenzék ultimátumszerű követelését Rajisza Bohatirjeva, a Régiók Pártja (PR) frakciójának vezetőhelyettese azzal tette még nyomatékosabbá, hogy egyszerűen kivonulnak az ülésteremből, ha a narancsosok nem fogadják el a feltételüket.
A tegnap reggeli ülés egyébként sem kezdődhetett meg, mivel a PR képviselői teljes blokád alá vették az ülésterem elnöki emelvényét és a kormánytagok részére fenntartott erkélyt, székekkel barikádozva el az oda vezető utakat és ajtókat, így a házelnök, Arszenyij Jacenyuk is csak az ülésterem egyik mikrofonján keresztül jelenthette be: technikai okok miatt szünetet rendel el.
Eközben a parlamentben ismét nyíltan kezdtek beszélni a nagykoalíció megalakulásáról. Tarasz Csornovil, a PR egyik szóvivője szerint miután a narancsosok újra bebizonyították, hogy képtelenek egyetérteni, haladéktalanul felújítják az ezzel kapcsolatos egyeztetéseket. Azt ugyanis nem engedik meg, hogy a narancsosok addig szavazgassanak majd, amíg végül a sokadik nekifutásra sikerül összegyűjteniük a 226 igenlő szavazatot. (Timosenko kedden 225 szavazatot kapott a 450 tagú parlamentben, vagyis eggyel kevesebbet a szükségesnél.)
Andrij Mehera, a központi választási bizottság elnökhelyettese azonban hamar lehűtötte a kedélyeket, közölve, hogy a jelenlegi parlamentben csak a narancsosok alakíthatnak koalíciót, mivel az alkotmány és a törvények szerint a többség létrehozására csak a frakciók s nem az azokból esetleg kiváló képviselők vannak felhatalmazva. Annak pedig semmi esélye, hogy a jelenlegi koalíció két tömörülése közül bármelyik is csatlakozzon a régiósokhoz. Ha tehát nem lesz narancsos koalíció, akkor marad a parlament ismételt feloszlatása és az új választások. Mi több, az elemzők közül is többen hajlanak arra, hogy radikális lépéseikkel, a parlament munkájának megakadályozásával a régiósok az új választások kiírását akarják kieszközölni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.