Borotvaélen a kiskereskedők

Többet költünk ajándékra, mint tavaly, de a forgalom a korábbi évekhez képest lassabban növekszik. A kereskedők gyenge évet zártak, nekik létkérdés a karácsonyi szezon, ezért példátlanul sok akcióval csábítják a vevőket. Eközben az adóhatóság ellenőrei százszámra bírságolják és zárják be az üzleteket. Az indokaik néha érthetetlenül jelentéktelenek.

Csécsi László
2007. 12. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rossz évet hagynak maguk mögött a kereskedők, ezért egy részüknek a karácsonyi szezon jelenti az utolsó esélyt, hogy nyereséggel zárják az esztendőt. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára szerint borotvaélen táncolnak a kis üzletek tulajdonosai, az idén a forgalom majdnem tíz százalékkal csökkent. Az ünnepi szezonban a lakosság a szövetség számításai szerint 880-890 milliárd forintot költ majd el, öt-tíz milliárddal többet, mint tavaly. A növekedés üteme azonban alatta marad a korábbi években megszokottnak, 2006-ban 40 milliárd forinttal többet szántunk az ünnepekre, mint 2005-ben. A gyenge éves forgalom miatt a kereskedők egy része rákényszerül, hogy mindent egy lapra tegyen fel, s akciók tömkelegét indítsa. – Ennyi akció még soha nem volt. A kereskedők rájöttek, hogy a kisebb vásárlóerejű vevőket csak így tudják becsalogatni a boltokba – nyilatkozta Vámos György.
Az üzleteket nemcsak a gyenge forgalom sújtja, a Csillagszóró hadművelet néven ismert szigorított ellenőrzési hullám igazságtalanságai miatt számos olvasónk fordult hozzánk. Szóvá tették, hogy aránytalanul nagynak érzik a büntetéseket, hiszen a legapróbb szabálytalanságokért is 100–200 ezer forintos bírságokat szabnak ki, s a 12 napos üzletbezárás sem ritka. Volt, akinek a boltját azért csukták be majdnem két hétre, mert nem hitték el, hogy az üzletében lévő néhány táska megegyezik a számlán lévőkkel, de az is megtörtént, hogy a vendégeinek cukorkával kedveskedő tulajdonosnak azért kellett fizetnie, mert nem tudta igazolni az ingyen osztogatott édesség eredetét.
Az OKSZ sajnálatosnak tartja, hogy egyes ellenőrzéseknél a fogyasztóvédelmi hatóságot kizárólag a bírságemelés szándéka vezérli. A több nagyobb összegű bírság önmagában csak a költségvetésnek lehet eredmény, főleg, ha messze nincs arányban a vétség és a büntetés súlya.
– Sajnálatos, hogy a „csillagszóró” ellenőrzések nyomán a Józsefvárosi piacon semmi nem változott: a feketegazdaság elleni fellépés hitelessége forog kockán, ha a legsúlyosabb területen nem érhető el eredmény. Ezért a hadművelet kiérdemelné a „Silány Ellenőrzés Fóruma” díjat – áll az OKSZ közleményében. Vámos ugyanakkor elismeri, hogy a hatóságok egy része igyekszik méltányosan eljárni a kereskedőkkel, s először csak figyelmezteti őket. A Csillagszóró hadműveletben a hatóság 45 ezer ellenőrzést végzett, s az esetek 60 százalékában talált szabálytalanságot – mondta Wittich Tamás, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke. A bírságok összege az idén másfél milliárd forint volt, ebből 80 millió esett a karácsonyi szezonra. Az elnök kifejtette, hogy a karácsonyi szezonban különös figyelmet fordítottak az élelmiszerek, a gyermekjátékok és a műszaki cikkek vizsgálatára. A vizsgált 18 karácsonyfaégőből 17 veszélyes volt, míg a bejgliknek csak körülbelül a fele ütötte meg a mércét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.