Céldátum az euró céldátumára

Hírösszefoglaló
2007. 12. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét veszélyes vizekre evezett tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki bejelentette, hogy jövőre már megnevezhetjük az euróbevezetés céldátumát. Emlékezetes, hogy elismert közgazdászok korábban arra figyelmeztettek, hogy jelen gazdasági körülményeinket figyelembe véve, illetve a hitelvesztés miatt nem szabad konkrét euróbevezetési céldátumot megjelölni, annál fontosabb, hogy a konvergenciaprogramban vállaltakat megfelelő ütemben teljesítsük. Elemzők szerint ez lehetőséget adna a hazai gazdaságpolitikának arra, hogy visszanyerje elvesztett hitelességét. Magyarországon eddig már háromszor deklarálta a kormány az euróbevezetés dátumát. Az elsőt 2001-ben 2007-es céldátummal, a másodikat – a Medgyessy Péter által véghezvitt száznapos program után – 2003-ban 2008-as euró-célbevezetésidátummal, a harmadikat pedig 2004-ben 2010-es változattal. A jelenlegi konvergenciaprogram, amely az euró bevezetéséhez szükséges maastrichti kritériumok elérését célozza, nem tartalmaz bevezetési céldátumot. Gyurcsány Ferenc tegnap sajtótájékoztatóján úgy vélte, hogy a kritériumokat 2009-ben teljesítheti az ország.
A Reuters tájékoztatása szerint a miniszterelnök egyébként szerdán megbeszélést folytatott Simor Andrással, a Magyar Nemzeti Bank elnökével. A hírügynökség kormány közeli forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a megbeszélésen a magyar gazdaság kilátásait vitatták meg, a jegybank jövő évi gazdaságnövekedési prognózisa ugyanis 0,8 százalékponttal alacsonyabb a kormány által a konvergenciaprogramban előre jelzett 2,8 százaléknál. „Megvitattak az euró bevezetésével kapcsolatos technikai kérdéseket is, amelyek már korábban felmerültek, de nem kerültek szóba árfolyam- és kamatpolitikai kérdések” – idézi a forrást a Reuters. A hírügynökség emlékeztet, hogy a megszorító intézkedések következtében erősen lelassult a magyar gazdaság növekedése, viszont az államháztartás deficitje a tavalyi 9,2 százalékról az idén a GDP hat százalékára csökken. Daróczi Dávid kormányszóvivő az MTI-nek megerősítette: Gyurcsány Ferenc és Simor András áttekintette a magyar gazdaság helyzetét, s beszéltek a versenyképesség javításának lehetőségeiről, illetve az euró bevezetésének technikai feltételeiről. Hangsúlyozta: az árfolyam- és a kamatpolitika nem került szóba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.