Ébred az alvó nagypapa

A Nagyházi Galéria régi és modern mesterek műveit, műtárgyakat, bútorokat, régészeti és néprajzi tárgyakat aukcionáló múlt heti árverései után a napokban folytatódik a karácsony előtti műkereskedelmi időszak. A BÁV Aukciósháznál ezüsttárgyak kerülnek kalapács alá, a Mű-Terem és a Nagyházi Galéria XIX–XX. századi festményekkel, kortárs művekkel várja a licitálni szándékozókat.

P. Szabó Ernő
2007. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kizárólag ezüsttárgyakból első ízben rendez aukciót a BÁV. A december 11–12-i árverésen különösen gazdag a kínálat a XIX. század ékszereiből, szecessziós és art deco stílusú ékszerből.
Újra Munkácsy-főműre licitálhatnak a Virág Judit Galéria téli aukcióján, december 16-án. Szakértők szerint ilyen kvalitásos anyag egyszerre még nem szerepelt hazai aukción. A kollekció ennek következtében az aukciók történetében az eddigi legmagasabb kikiáltási áron, 750 millió forinton indul. Ritka pillanat, hogy egyszerre két szenzációs Munkácsy-alkotás is kalapács alá kerül. Az alvó nagypapa című festmény – ötvenmillió forintos kikiáltási áron – Munkácsy szalonzsáner sorozatának egyik utolsó darabja. A képet 1887 nyarán Colpachban festette a mester. Munkácsy másik, ugyancsak most árverésre kerülő darabja a Teát öntő nő. Kikiáltási ára negyvenmillió forint. A két mű újra tudatosítja, hogy az elmúlt tíz év legnépszerűbb, és egyben legkeresettebb mestere Munkácsy Mihály. A hazai aukciós piac reprezentatív értékmérőjének számító, tíz legmagasabb leütési árat tartalmazó listán mindjárt három alkotásával találkozhatunk. Közülük a legmodernebb és egyben legdrámaibb darab a Virág Judit Galériában árverezett Poros út I., amely 220 milliós leütési árával csaknem öt évig vezette a ranglistát.
A Kieselbach Galéria december 17-i nagy téli aukcióján szereplő tételek kikiáltási ára összesen 612 millió forint. A galéria fő profilja továbbra is az 1850–1950 közötti klasszikus magyar festészet, de fontosnak tartja, hogy az 1945 utáni festészettel együtt teljes képet adjon a magyar képzőművészet egészéről. Az aukcióban különálló részként szerepel egy olyan válogatás, amely 26 kimagasló, háború utáni alkotásából áll. Ennek köszönhetően az alkotók ma már nagyon nehezen hozzáférhető korszakaiból válik lehetségessé a vásárlás. Közülük a legnagyobb kuriózumot Veszelszky Béla 1959-es Tájképének aukcióra kerülése jelenti (kikiáltási ára tizenkétmillió forint). Korniss Dezső most bemutatott alkotásai is valódi ritkaságok: az inspiráló barát, Vajda Lajos transzcendens, spirituális tisztasága és alkotójuk nemes játékossága ötvöződik bennük (Tücsöktánc I. és Tücsöktánc II.; kikiáltási áruk: három és fél millió forint). A legendás bajai Kürtös Sándor gyűjteménye külön fejezetet alkot a téli képaukcióban. Az eredetileg csaknem kétszáz Nagy István-képből álló gyűjteményből 1971-ben a Magyar Nemzeti Galéria hetvenet kiválasztott és három hónapos kiállítássorozaton mutatta be Európa nagyvárosaiban. A legfontosabb Nagy István-festmények ebből a gyűjteményből rajzottak ki más, fontos kollekciókba, mint például a Rácz-, a Kolozsváry-, a Várkonyi-gyűjteménybe is. A legszebbek közé tartozó, korai, nagyméretű, olajjal festett műveket és a pasztellal festett, kivételesen szép képeket azonban egészen mostanáig sikerült megőrizni a családnak. Ennek a gyűjteménynek az aukcióra kerülése azt a hangsúlyt erősíti a műtárgypiacon, amelyet Kieselbach Tamás mind a saját műgyűjteményével és az azt bemutató könyvekkel, mind a Modern Magyar Festészet 1892–1964 című kétkötetes albummal képvisel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.