Egyenlőtlen kapcsolat

A fellendülő partneri kapcsolatok ellenére az Európai Unió és Kína közötti, 150 milliárd eurós kereskedelmi deficit, a kínai exportot elősegítő állami támogatások, valamint a szabadalmi jogok betartásának mellőzése miatt egyenlőtlen feltételektől tartanak az európai vállalatok – foglalható össze a múlt heti EU–Kína-csúcstalálkozó eredménye. Az ázsiai ország előretörését jelzi: a világ tíz legnagyobb cége közül négy kínai kézben van, miközben a legfrissebb felmérések szerint 2020-ra Kína veheti át a gazdasági világelsőséget.

2007. 12. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína sokkal inkább tekinthető vetélytársnak, mint partnernek, sőt az unió legnagyobb tagállamai szerint 2020-ra már az ázsiai ország lesz a világ első gazdasági hatalma – derül ki a Financial Times és a Harris Poll kutatóintézet legfrissebb felméréséből, amely a november 28-i EU–Kína-csúcstalálkozó apropójából készült. Elsősorban a franciák, az olaszok, a spanyolok és a németek gondolják úgy, hogy bő egy évtized elteltével Kína veszi át az Egyesült Államoktól a gazdasági dominanciát, a legoptimistábbak még mindig a britek: a tanulmány szerint a megkérdezett szigetországiak 37 százaléka jósolja az USA elsőségének fennmaradását. Az európaiak borúlátását alátámasztani látszik a Thomson Datastream nemrég közölt rangsora is a világ tíz legértékesebb vállalatáról, amelynek legelején hosszú évek óta először kínai társaság áll.
A döntően állami kézben lévő Petrochina olajipari óriás a sanghaji tőzsdei árfolyamok alapján több mint ezermilliárd dollárt ér, a másodiknak az Exxon Mobil számít, amelyet a General Electric amerikai holding követ. A China Mobile távközlési cég, a Kínai Ipari és Befektetési Bank, valamint a Sinopec olajipari társaságok azonban 300-400 milliárdos értékükkel szintén tarolnak az első tíz ranglistáján. Egy-egy vállalat értékének valódi felbecsülését azonban jelentősen módosítja a sanghaji, illetve a sencseni tőzsdéken kialakult felvásárlási láz, amely rövid idő alatt szinte megduplázta egyes kínai mamutvállalatok jegyzési értékét. Az európai társaságok szempontjából azonban a gyors feltörekvés mellett a legfőbb gond, hogy Kína a kereskedelmi világszervezeti (WTO) tagsága fejében tett ígéreteit a gyakorlatban a szőnyeg alá söpri. Peter Mandelson, az EU kereskedelmi biztosa szerint a tisztességtelenül alacsony kínai exportárak, az állami támogatások versenytorzító jellege s elsősorban a gyenge jüan komoly hátrányt okoznak az ázsiai országgal kereskedelmi kapcsolatokat ápoló európai vállalatoknak.
Nem véletlen, hogy a vámok kiterjesztését és az egyéb korlátozó intézkedéseket azok a dél-európai gazdaságok szorgalmazzák, amelyeknek a kézműiparát a kínai árudömping az utóbbi években megtizedelte. Így mentek tönkre olasz és spanyol textilipari, bőr- és cipőipari vállalatok tízezrei, miközben a kínai import európai szétterítésén megtollasodók, illetve a Kínában haszonnal befektetők aránya az okozott kárnál nagyságrendekkel kisebb. Mandelson a szabadalmi jogok semmibevételét, az alapvető környezetvédelmi és munkavédelmi előírások elégtelen betartását, valamint az európai cégek kínai piacra jutásának megnehezítését is sérelmezte, mivel az egyenlőtlenséget hoz a partneri kapcsolatokba. Az EU és Kína közötti kereskedelmi mérleg jelenleg 150 milliárd eurós negatívumot mutat az unió rovására, a torzult arányt pedig mi sem mutatja jobban, mint hogy a közösség összes deficitje 2006-ban 190 milliárd euró volt. Az uniós vállalatok ennek ellenére távolról sem egységesek annak megítélésében, hogy miként lehetne az egyre hátrányosabb helyzetet kezelni. Az észak-európai államok vállalatai közül a Távol-Keletre szolgáltatásokat exportáló multinacionális cégek a kínai nyitást sürgetik, bár maga a szektor tavaly pozitív, 1,7 milliárdos szaldót mutatott, ami azonban még mindig csak csepp a tengerben.
Az unió Pekingben székelő kereskedelmi és iparkamarájának felmérése szerint az európai vállalkozóknak csak a negyede van azon az állásponton, hogy az ázsiai ország hajlandó a WTO követelményeinek megfelelni, míg 22 százalékuk szerint a helyi hatóságok egyenesen hátráltatják piacra kerülésüket. Az EU–Kína-csúcson a hatalmas kínai valutatartalékok kérdése is felmerült, elsősorban a dollár mélyrepülése s a több mint 1400 milliárd dollár értékű tartalékok egy részének euróra váltása miatt. Az amúgy is erős – ezért exportszempontból kedvezőtlenebb helyzetet jelentő – euró számára azonban jelenleg inkább negatív következményekkel járna a fokozatos váltás. Elemzők szerint a keresletnövekedés hatására ugyanis tovább erősödne az euró, versenyképtelenebbé téve az uniós árakat. A globális exportőrök versenyében Kína egyelőre a harmadik helyen áll, de csak hajszálnyi különbséggel. Míg a legtöbbet exportáló állam, Németország részesedése a világkereskedelemből 9,2 százalék, amelyet az USA követ 8,6 százalékkal, addig Peking már szintén elhagyta a bűvös nyolc százalékot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.