Tovább csökkent a magyar gazdaság versenyképessége az idei harmadik negyedévben – mutatja a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek a Microsoft Magyarország Kft. támogatásával készült legfrissebb felmérése. A gazdasági teljesítmény, a termelékenység és a munkaerőköltség alapján számított ranglista szerint a kelet-közép-európai régió hét országa közül egyedül Szlovákiában és Magyarországon esett vissza a versenyképesség, a szlovák gazdaság helyzete azonban még így is lényegesen jobb a magyarénál. A térség éllovasának Románia számít: versenyképessége látványosan javul 2005 óta. Lecsúszásunkat elsősorban a bérköltségek és a termelői árak emelkedése magyarázza. Versenyképességünk viszszaesését a múlt hónapban a Világgazdasági Fórum is megállapította, amikor hat hellyel hátrébb sorolta hazánkat 2007-es rangsorában. A listán két év alatt összesen tizenkét hellyel csúsztunk
vissza, az új uniós tagállamok legtöbbje így már megelőzi hazánkat. Leértékelésünket a szervezet a magas adóterhekkel, az óriási bürokráciával, az alacsony gazdasági teljesítménnyel, valamint a kormányzat gyenge hatékonyságával indokolta.
A GKI szerint romlott hazánkban az üzleti környezet is július– szeptemberben. Ennek hátterében főként az áll, hogy rosszabb lett az állami magatartás kiszámíthatóságának megítélése. Az állam negatív értékelése egyaránt jellemző volt a kis- és a nagyvállalati körre. Az üzleti környezet bizonytalanságára az egy negyedévvel korábbi felmérésnél valamivel kisebb arányban panaszkodtak a cégvezetők, a gyakoriság azonban még így is jóval a hosszú évek átlaga felett volt. Az üzleti környezetet négy szempont alapján számítja ki a GKI, amely a gazdálkodás bizonytalanságát, az állami szabályozás kiszámíthatóságát, a külföldi befektetőknek a magyar gazdaságba vetett bizalmát és az üzleti infrastruktúra fejlettségét méri.
Visszakerült méltó helyére a Szent István lovasszobor
