A Prima Primissima ötödik gálája előtt utat engednek a szervezők a kimagasló teljesítményt nyújtó, de nem az életpálya teljességét elért személyeknek. Elsőként a magyar oktatás és köznevelés kategóriájának díjazottjai sorakoztak fel: Balogh Rodrigó, Banda Ádám, Bárány Tamás, Bóna Judit, Sulyok Katalin, Pasqualini Éva, Szabó Kinga, Kovács Sztríkó Sarolta, Török Krisztina és Ugrai István. Ők mind, az ünnepségen elhangzott schumanni idézettel élve, mesterek, akik mestereket nevelnek – ebben rejlik a legnagyobb érdemük.
Gyárfás Tamás, aki Schmitt Pál elismerését is tolmácsolta, a magyar sport kategória díjazottjainak színpadra invitálása előtt hangsúlyozta, hogy nem mindegy, ki és mikor kap díjat. Szerinte jótékonyan hathat egy fiatal tehetség elismertsége, hiszen újabb lendületet adhat a jövőbeli nagyszerű eredmények elérésére és az ország hírnevének öregbítésére. Két díjazott: Cseh László (úszó) és Lőrincz Tamás (birkózó) nem vehették át személyesen az MKB által szponzorált díjat, mert az edzőtáborból nem kaptak kimenőt, viszont jelen volt Benedek Dalma (kajak), Berki Krisztián (torna), Hadfi Dániel (cselgáncs), Kucsera Gábor (kajak), Paksy Tímea (kajak), Póta Georgina (asztalitenisz), Szávay Ágnes (tenisz) és Vajda Attila (kenu).
A magyar tudomány díjait vehette át Benczes István (egyetemi adjunktus), Farkas Illés (fizikus-kutató), Mátrai Tamás (matematikus), Nagy Levente Péter (alkalmazott nyelvész), Papp Balázs (biológus-kutató), Rózsa Balázs (agykutató), Ságvári Bence (szociológus), Soós Tibor (vegyész), Szépszó Gabriella (meteorológus), Vásárhelyi Gábor (mérnök-fizikus).
Elutasítják a magyarok a kéretlen LMBTQ-érzékenyítést
