Embertelen világban emberként

A hortobágyi kitelepítettek sorsára emlékeztet az a parányi múzeum, amelyet az ebesi faluházban hoztak létre néhány évvel ezelőtt. Az egyetlen szobából álló tárlaton viaszfigurák által alkotott életkép, rajzok, fényképek és dokumentumok idézik annak a több mint tízezer embernek a mindennapjait, akiket a rendszer ellenségének minősített, s akikről néhány évre elfeledkezett a magyar társadalom. A közelmúltban Sólyom László avatta fel a tizenkét hortobágyi munkatáborban meghalt, névtelenül eltemetett áldozatok síremlékét a faluház udvarán.

Sashegyi Zsófia
2007. 12. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valahol a Hortobágyon, Hajdúböszörmény és Debrecen között félúton, Ebes faluházának rendezett udvarán áll egy síremlék rajta XVI. Benedek pápa apostoli áldásával. A fekete márványszikla alatt ismeretlen halott csontjai nyugszanak abban a földben, amelyben jó pár kilométeres körzetben nem egy holttestet kapartak el névtelenül 1950 és 1953 között. Ebben az időszakban zsúfolásig megrakott vagonok szállították e vidékre a déli határsávból a rendszer ellenségeit; kilencven százalékban kispolgárokat, kuláklistára került módos gazdákat és tíz százalékban tehetős gyárost vagy egykori nemest. A mindenükből kiforgatott családokat, öregeket és gyerekeket a hortobágyi állami gazdaság területén létrehozott zárt munkatáborokba hozták. Volt, aki négy évet húzott le disznóólban, tyúkólban vagy istállóban, ahonnan puszta kézzel hányta ki a félméteres trágyahalmot sorstársaival, volt, aki szökni próbált, volt, aki nem bírta elviselni a megpróbáltatásokat, és önkezével vetett véget az életének. És persze tömegesen voltak, akik fáradhatatlanul újabb és újabb felülvizsgálati kérelmeket fogalmaztak, gyermekeiket próbálták meg kijuttatni a táborból.
Az ebesi telep csak egy volt a tizenkettőből. A környék lakói jórészt nem tudtak, vagy nem mertek tudni a közelben kényszermunkára ítélt „telepesekről”. Többségük ma sem tudja, hogyan születtek azok a történetek, amelyek a kicsi szobát kettészelő paravánra ragasztgatott cetliken mesélnek a május elsejére feldíszített barakkokban elénekeltetett Internacionáléról, Puskás Feri bácsiról, aki a tyúkólban szombat esténként Mécs László-verseket szavalt, a szétszakított, megcsonkított családokról, a nyomorúságos fizetésből kötelezően jegyeztetett békekölcsönről. Nem tudják, miért hiányzik Jeszenszky Iván szabadulás után készült családi fotójáról a fiatal édesanya, és hogyan kerül a Bibliából kitekintő, meggyötört Krisztus-arcra az „ellenőrizve” pecsét. Kevesen tudnak róla, nemcsak Ebesen, de az országban is, hogy a Hortobágyon a kitelepítés és az internálás különös elegyében több mint tízezer ember szenvedte el a teljes vagyonelkobzáson túl az embertelen körülményeket, a brutális bánásmódot, s vált kitaszítottá a társadalomból egész életére. Szabadulást csak a rendszerváltás hozott, hiszen az egykori telepeseket és gyerekeiket 1989-ig megfigyelés alatt tartották, s a róluk összeírt jelentéseket gyorsfutárral továbbították, ha elköltöztek egy községből.
Az ebesi faluházban nagy gonddal létrehozott apró emlékszoba megrendítően kevés ahhoz a rengeteg megaláztatáshoz mérten, amit a tizenkét hortobágyi munkatáborban eltöltött időszak és az azt követő évtizedek alatt szenvedtek el a kitelepítettek. „Nem volt elhihető, hogy nem volt bűnünk” – mondta egyszer egy érintett arról, hogy miért nem beszéltek sohasem a történtekről, s miért könnyebbültek meg a Gulyás testvérek által 1989-re elkészített, Törvénysértés nélkül című dokumentumfilm bemutatása után. A túlélők soha nem részesültek valódi rehabilitációban. Akik három évnél többet töltöttek munkatáborban, azok húszezer forintos nyugdíj-kiegészítést tudhatnak magukénak, akik ennél rövidebb ideig voltak ott, semmit nem kapnak, jóllehet továbbtanulásuk, elhelyezkedésük, a társadalomba való beilleszkedésük a szabadulást követően is évtizedekre lehetetlenné vált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.