Euróverseny: hazánk az utolsó

Jövőre sem tudja teljesíteni hazánk az euróbevezetés egyetlen követelményét sem – derül ki a frissített konvergenciaprogramból. Az új uniós tagállamok euróversenyében Szlovákia áll a legelőkelőbb helyen, hiszen valamennyi kritériumnak megfelel, de Csehország és Lengyelország erőfeszítései is eredménnyel jártak.

Munkatársunktól
2007. 12. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánk jövőre is az utolsó helyet foglalja el az euróbevezetési versenyben, az új uniós közép- és kelet-európai országok közül ugyanis Magyarország az egyetlen, amely 2008-ban sem tud megfelelni egyetlen maastrichti követelménynek sem. Az államadósságra, a hiányra, az inflációra, valamint a kamatlábak mértékére és az árfolyam stabilitására vonatkozó feltételek mindegyikét jelenleg egyedül Szlovákia teljesíti, ám a többi versenytársunk is legalább két követelménynek megfelel. A legfontosabb feladatnak az államháztartási hiány és az infláció leszorítása számít. E kettő teljesülése esetén a kamatszint általában az elvárt szintre esik, s fegyelmezett költségvetési politikával az árfolyam-stabilitás sem kerül veszélybe.
Szlovákiának idén a GDP 2,7 százalékára sikerül leszorítania az államháztartási deficitet, s a jövő évi hiány várhatóan 2,3 százalékos lesz. A szlovák korona két évvel ezelőtt lépett be az ERM–II. árfolyamrendszerbe, a szükséges két évet éppen a napokban teljesítette. Csehországban ugyan nem tekintik prioritásnak a közös valuta átvételét, az államháztartási hiányt azonban jövőre ismét sikerül a 3 százalékos plafonérték alá vinni. Lengyelországban ezzel ellentétes folyamat zajlik: miközben az idei hiány várhatóan 2,7 százalékos lesz, jövőre ismét átlépik a 3 százalékos küszöbértéket. Az Európai Bizottság előrejelzése szerint a visegrádi országok közül jövőre két tagállam teljesíti az inflációs követelményeket: a pénzromlás Szlovákiában 2,5, Lengyelországban pedig 2,8 százalékos lesz, Csehországban azonban eléri a 3,8, hazánkban pedig a 4,9 százalékot. Az államadósság tekintetében „elért” utolsó helyezésünk még évekre biztosított, hiszen a második legmagasabb adósságrátával rendelkező Lengyelországban is mindössze 47,1 százalékos lesz jövőre a GDP-hez mért adósság.
Mindeközben az új magyar konvergenciaprogramot Varga Mihály, a Fidesz alelnöke tegnap úgy értékelte: újabb léket kapott a gazdasági hitelesség hajója, hiszen olyan számok kerültek napvilágra, amelyek köszönő viszonyban sincsenek a korábban elfogadott programmal. Varga szerint éppen e korábbi dokumentumra hivatkozva szavazta le az ellenzék módosító javaslatainak jó részét a parlament az utóbbi egy esztendőben. Emlékeztetett: a pénzromlás mértéke az eredeti programhoz képest közel 20 százalékkal magasabb az új dokumentumban, s a GDP növekedése is jóval lassabb lett a vártnál.
n
Dübörög a szlovák gazdaság. Szlovákiában éves szinten 9,4 százalékot ért el az idei esztendő harmadik negyedévében a gazdaság növekedési üteme – közölte tegnap a szlovák statisztikai hivatal. A reálbér-növekedés ez idő alatt 4,2 százalékot tett ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.