Félnapos Kodály-maraton

Hatalmas tömeg gyűlt össze tegnap délelőtt a Zeneművészeti Egyetemen, hogy tanúja legyen annak a példátlan vállalkozásnak, amelyet Kodály Zoltán özvegyének ötlete nyomán valósítottak meg. Idén emlékezett az ország a nagy hatású zeneszerző és zenepedagógus születésének 125., halálának 40. évfordulójára. A mester életművét felölelő, ingyen látogatható, tizenkét órás koncertet hallhatott tegnap a szép számú érdeklődő.

Pethő Tibor
2007. 12. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora köszöntötte az egybegyűlteket a Budavári Te Deum hangjai után.
– Mintha egy új szellemi honfoglalásra készült volna Kodály a Buda visszafoglalásának emlékére, 1936-ban írt művében. Ez a szándék egyébként egész életművét áthatotta, mint nevelőt is. Nem véletlen, hogy a megemlékezés csúcspontjaként maratoni hosszúságú, az életmű keresztmetszetét adó koncertsorozatnak az akadémia ad otthont. Kodály egész életén keresztül szorosan kötődött az intézményhez, itt tanult – Bartókhoz és Dohnányihoz hasonlóan – a híres zenetanár Hans Köstlernél, majd nem sokkal utána zeneelméletet és -történetet oktathatott az 1907-ben elkészült új épület falai között. Növendékei, többek között Bárdos Lajos, Kerényi György, Doráti Antal, Solti György úgy járultak Kodályhoz, mint a gyerekek. Doráti visszaemlékezéséből tudhatjuk, hogy a mester szinte semmit nem mondott néhány szűkszavú megjegyzésen kívül diákjainak. Puszta jelenlétével, tevékeny figyelmével, morális nagyságával nevelt. Nem a nagy hatású szónoklatokban áll Kodály próféciája – tette hozzá a rektor –, hanem a csendes, ám meghatározó, elsősorban a zenében megjelenő missziós tudatban. Ha van ma hazánkban zenei élet, az nagyrészt neki köszönhető.
A félnapos hangversenyen megismerkedhettünk a művész másik arcával is. Felcsendültek a Kodály poétai erejét mutató, individuális ihletettségű, ritkábban játszott kamaraművek is. Lapunk kérdésére a rektor elmondta, véleménye szerint a népre, a nemzetnevelésre nem volt még zeneművész olyan hatással, mint Kodály Zoltán. Ma is a csodájára járnak a kodályi modellnek, legyen szó akár Kínáról, Japánról, Koreáról vagy néhány arab országról. A nevével fémjelzett módszer lényege, a népzenén alapuló tudás, a közös éneklés közösségformáló ereje, a belső hallásunkat segítő kottaolvasás elterjedése sajnos csak zeneiskoláinkban vált általánossá. Szomorú viszont az ének-zene oktatása alap- és középfokú iskoláinkban. A legtöbb intézményben, a kottaolvasás tanítása szinte teljesen háttérbe szorult. A mester alapelvének (legyen a zene mindenkié) a külvilág sem kedvez: az ifjúságot kísértésként érő populáris zene színvonala ráadásul rohamosan zuhan. Lehet, hogy ezt a szaktárca is kezdi észrevenni? A Kodály-évre ugyanis némileg nagyobb figyelmet fordított, mint a tavalyi Bartók-jubileumra. Schneider Márta, a kulturális minisztérium szakállamtitkára a Zeneakadémián fel is sorolt néhány jelentős rendezvényt: Galántán rendezték meg a Kárpát-medencei Kodály-kórusok nemzetközi találkozóját, Kecskeméten, a szülővárosban Kodály-vetélkedőt tartottak, a budapesti metróban is kiállítás nyílt, bevásárlóközpontokban adtak koncerteket… A maratoni előadást, amelyen kiemelkedő szerepet játszott a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, a Debreceni Kodály Kórus, a Duna TV vasárnap felvételről közvetíti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.