Fogyatékosok a figyelem fókuszában

Szerte Európában a mai napon tartják a fogyatékkal élők napját. Hazánkban csaknem hatszázezren élnek valamilyen fogyatékkal, az ezzel együtt járó nehézségek pedig – a közvetlen családtagokat is beleértve – majdnem minden ötödik embert érintenek. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a fogyatékos emberek 80 százaléka elmúlt 40 éves, és közöttük valamivel nagyobb arányban vannak férfiak, mint a népesség egészében.

Pilári Darinka
2007. 12. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ENSZ tizenöt éve nyilvánította a fogyatékos emberek világnapjává december 3-át, egy évvel ezelőtt pedig a fogyatékkal élő emberek jogairól egyezményt fogadott el, amelyhez Magyarország az elsők között csatlakozott, vállalva, hogy annak tartalma alapvetően befolyásolja a hazai törvényhozást is.
Földünkön nagyjából 650 millióan élnek valamilyen sérüléssel, az unióban több mint ötvenmillióan. Hazánkban a halmozottan hátrányos helyzetben lévők száma meghaladja a hatszázezer főt. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a fogyatékos emberek 80 százaléka elmúlt 40 éves, és közöttük valamivel nagyobb arányban vannak férfiak, mint a népesség egészében. Számuk – különösen a mozgássérülteké – az idősebb korcsoportokban évről évre emelkedik, a fiatalabbakban csökken. A testi vagy szellemi fogyatékkal élőkre jellemző, hogy magasabb arányban élnek községekben, mint a városokban.
A felismerések számának növekedésével a fogyatékos gyermekek száma is emelkedik, jellemzően Közép- és Kelet-Európában. A sérültnek „minősített” fiatalok aránya az Európai Unióban 2,5-3 százalék, Magyarországon ez az arány jóval magasabb, 5,3 százalék. A statisztika mégis hamis képet fest, mivel gyakran azokat a gyerekeket is enyhén fogyatékosnak minősítik, és kisegítő iskolába küldik, akik normál osztályokban is megállnák a helyüket, ha segítséget és megértést kapnának.
Ezen a téren a legsúlyosabb következmény mégis általában később jelentkezik, akkor, amikor a társadalom támogatását szeretné egy önkormányzat, egy kormány, egy civil szervezet elérni. Ha generációk nőnek fel úgy, hogy a fogyatékos emberek semmilyen módon nem integrálódhatnak a társadalomba, akkor a fogyatékosokkal szembeni előítéletek, félelmek könnyen a felszínre kerülnek. Egy fogyatékkal élő kisgyereknek annál nagyobb esélye lesz felnőttkorában teljes életet élni, minél korábban sikerül integrálódnia, ám ehhez elengedhetetlen egy befogadó, elfogadó társadalmi környezet. (Hat évvel ezelőtt a 0–14 év közötti korosztály 1,7 százaléka volt fogyatékos, a roma lakosság körében ezen arány a 17 százalékot is meghaladta.)
A világnap alkalmából az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai Kara a Kitárt ajtók ünnepével szeretné felhívni a figyelmet a fogyatékosság ügyére. Az intézmény egyhetes programsorozatához először csatlakoztak civil szervezetek, köztük a Kézenfogva Alapítvány, az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége, a De Jure Alapítvány, a Motiváció, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége és a Mindannyian Mások Vagyunk Egyesület.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.