Mivel az elégséges szolgáltatásokról nem született megállapodás, teljes káoszra és napi 500-600 millió forintos kárra lehet számítani a vasúti közlekedésben. A VDSZSZ szerint a MÁV-nál átvezénylések folytak a hét végén, holott erre már nem lett volna lehetősége. Kifogásolták továbbá, hogy a kormány pressziót gyakorol a MÁV vezetésére, mutatja ezt az is, hogy egy szombati kormánypárti rendezvényre a MÁV vezérigazgatóját meghívták. A sztrájkot hirdető Liga Szakszervezetek és a Munkástanácsok Országos Szövetsége azt követeli, hogy a kormány vonja vissza az egészségbiztosítás privatizációját lehetővé tevő törvényjavaslatot, illetve tiltakoznak az új nyugdíjszámítás szabálya ellen, amely 8-10 százalékos nyugdíjcsökkenést jelent a januártól nyugdíjba vonulóknak. Hogy a sztrájk pontosan meddig tart majd, nem tudni. Ha a mai parlamenti végszavazáson a nemek kerülnének többségbe, az érdekvédők azonnal lefújják az akciót, illetve felfüggesztenék a sztrájkot, ha Szili Katalin ajánlása szerint elhalasztanák a voksolást. A VDSZSZ mindenesetre azt ígérte, hogy a karácsonyi időszakban járni fognak a vonatok.
Tucatnyi civil és szakmai szervezet támogatásával a konföderációk szombaton, az Alkotmány utcában tartott tiltakozó nagygyűlésen próbálták jobb belátásra bírni a kormányt. Azt hangsúlyozták, hogy a jelenlegi törvényt idővel tovább változtatják az üzleti biztosítók érdekei szerint, s a biztosítók „igenis szelektálnak majd” a betegek között. A demonstráción a vártnál kevesebben, hét-nyolcszázan, a szervezők szerint ötezren vettek részt. A kormánynak szombat délig lett volna lehetősége visszavonni a törvénytervezetet ahhoz, hogy a szakszervezetek teljeskörűen lefújhassák a sztrájkot, és új, érdemi párbeszéd kezdődhessen az egészségügy átalakításáról.
*
Ez nem történt meg, sőt a hét végén Gyurcsány Ferenc „hazugnak”, Lendvai Ildikó pedig „politikai és pszichológiai analfabétának” nevezte azokat – a Liga, sőt a kancellária felmérése szerint is a lakosság mintegy kétharmadát – akik nem fogadják el a magántőke beengedését az egészségbiztosításba.
Az országos munkabeszüntetés ma reggel 6 órakor határozatlan időre meghirdetve kezdődött a vasúton, 7 és 9 óra között Ferihegyen, és a Körös Volánnál sztrájkolnak. Az Országgyűlés döntéseinek függvényében a társaság dolgozói délután készek folytatni az akciót. A Balaton Volánnál a mintegy 30 sztrájkoló helyett mások állnak munkába. Az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete felhívására Egerben, Sellyén, Veszprémben, Győrben, Mosonmagyaróváron, Csornán és a fővárosi Heim Pál Gyermekkórházban tartanak kétórás sztrájkot. A Magyar Orvosszövetség tizenöt intézményben tart munkabeszüntetést, ezek között van kórház, rendelőintézet és háziorvosi praxis is, a sürgős eseteket ellátják. A közoktatásban várhatóan több tízezer pedagógus fejezi ki tiltakozását, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete országszerte 2–8 órás, a Pedagógusok Szakszervezete 2 órás figyelmeztető sztrájkra hívta fel tagjait. A Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége és a Liga Villamos és Hőenergia-ipari Szakszervezetek négyórás sztrájkot tartanak. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége országszerte 46 helyszínen, a Civilek a Nemzetért Mozgalom a 41-es úton 7.00 és 15.00 között tart félpályás útlezárást.
Megfenyegették Gaskó Istvánt „Gaskó is úgy fog járni, mint Csintalan Sándor” – ezzel a mondattal telefonált be egy ismeretlen személy a Hír Televízió szerkesztőségébe tegnap reggel. A telefonáló a Liga elnökének címzett fenyegetés után letette a készüléket. A tévé munkatársai az esetet azonnal bejelentették a rendőrségnek. (P. D.)
Gulyás Gergely: Nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése
