Bekövetkezett, amit az ellenzék a nemzetközi közgazdasági kutatóintézetek tanulmányai alapján már nyáron jelzett: drasztikusan drágulnak az élelmiszerek – világított rá tegnapi sajtótájékoztatóján Font Sándor országgyűlési képviselő, a mezőgazdasági bizottság fideszes elnöke. A politikus emlékeztetett arra, hogy a nagyobbik ellenzéki párt – több szakmai szervezet ajánlását is figyelembe véve – már korábban több javaslatot fogalmazott meg annak érdekében, hogy a drágulás tompítható legyen, ezeket viszont a kormányoldal lesöpörte az asztalról.
Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter ígérete ellenére nem csökkentették a tőkehús áfájának mértékét, figyelmen kívül hagyták az intervenciós kukoricakészletek itthon tartására tett ellenzéki javaslatot, illetve nem számoltak el a gazdákkal a területalapú támogatások nemzeti önrészéből elvont 25 milliárd forinttal sem, amit a Fidesz a fagy- és aszálykárt szenvedett termelők megsegítésére fordított volna. Mindezek után – tette hozzá Font Sándor – kijelenthető, hogy a kormány tétlenül nézte az árak elszabadulását, s bár a szükséges eszközök a rendelkezésére álltak, nem védte meg az állampolgárokat a kritikusan magas áremelkedéstől. – Vagyis a kormány alkalmatlansága miatt a társadalom ismét súlyos árat fizet – tette hozzá.
A Fidesz továbbra is úgy gondolja, hogy a kormánynak lépéseket kell tennie a mostanra kialakult drámai élelmiszerár-emelkedés tompítása érdekében. Font Sándor szerint a kabinetnek európai példák alapján kellene változtatnia az élelmiszerek áfakulcsán. A politikus úgy tudja, hogy az uniós tagországok közül négyben nullakulcsos áfaszintet alkalmaznak az élelmiszerre, s eltérő gazdaságpolitikája miatt csak Dániában találunk a hazai 20 százaléknál magasabb áfamértéket. Mint mondta, a kormánynak – német példa alapján – azt is meg kellene vizsgálnia, hogy miért emelkednek az árak, ugyanis szakértői vélemények szerint valószínű, hogy az árnövekedést erősen befolyásolja a kereskedelem. Font szerint az élelmiszerárak emelkedése korántsem ért véget, mivel jelenleg a drágulást még tompítja a kereskedelmi láncok gyakorlata, vagyis az, hogy az élelmiszert csalogató terméknek tekintik a karácsony előtti bevásárlás időszakában. Ezért az ünnepek után, a következő negyedévben újra meglódulnak az árak.
A Központi Statisztikai Hivatal a héten arról számolt be, hogy az élelmiszerek fogyasztói ára egy éven belül összességében 11,6 százalékkal emelkedett, az agrártermékek pedig 34,4 százalékkal drágultak.
Gulyás Gergely: Nagyot léphet előre a fiatalok otthonteremtése
