Igényesség és kultúra

Varga Klára
2007. 12. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kell ma a kultúra. Ismerős ez a mondat, mintha úton-útfélen ezt hallanánk időtlen idők óta. De ki az, aki ezt mondja? A kereskedelmi tévécsatornák döntéshozói dehogyis mondják, csak teszik. Nem harangozzák be tisztességesen a művészfilmeket és a dokumentumfilmeket, amiket néha adnak, késői órán vetítik mindet, mondván, úgyse nézi senki.
Nem mondanak ilyet a multicégek sem, akik reklámjaikkal reggeltől estig vásárlásra ingerelnek, s akik néhány évig el tudták hitetni a magyarral, hogy hazafias kötelessége úgy fogyasztani, mintha már a kapitalista Kánaánban lennénk. Sőt, marketingeseik a kultúra Olümposzára festik föl cégüket, ha pár millióval támogatnak valami álkulturális divatbuzogást.
A politikus se kísérletezne ilyen mondattal, csak éppen a választások körüli tévévitákban már nem jön szóba a kultúra, mint súlyponti kérdés. Az állami pénzekből meg az igyekezetből nem jut arra, hogy az alkotás és a befogadó útját tisztességgel egyengessék, hogy valahogy összetalálkozhassanak. A politika a jól csengő kulturális neveket megpróbálja kisajátítani magának, a nevenincs szegénylegények meg kiszorulnak a székfoglaló játékból. A kultúra kétféle embere, az alkotó és a kultúra közvetítője az, aki nyíltan belemantrázza az éterbe, a diktafonba, ha teheti, hogy nem kell a kultúra.
Keserűségében, tehetetlenségében elhiszi, hogy a befogadónak, a hallgatónak, az olvasónak sem kell.
Én például szombaton este egy kisvárosi klubban, ahol a csilláron is lógtak, találkoztam az olvasóval. Ha már eljött, és nem kapcsolta be a tévét otthon, azt követelte, hogy ne kelljen olyan mikrofonos brekegést hallgatnia, politikát meg végképpen ne, amilyen a tévében megy reggeltől estig, hanem csak verseket, verseket, verseket olvassanak neki. Hogy megpihenhessen, hogy ringatózhasson, hogy találkozhasson a saját lelkével. Azt mondta az olvasó, hogy a költőnek ez a dolga, nem az, hogy kultúrpolitikázzon, meg hülye kérdésekre kényszeredett válaszokat adjon. Tanultam egy új szót is az olvasótól, azt, hogy médiapesszimizmus. Ez az új szó azt jelenti, hogy valaki annyira elégedetlen a médiával, hogy semmit sem fogad el, amit ott kínálnak neki, és kizárólag más forrásból szerez információt, művészi élményt. De azt is mondta az olvasó, hogy ő nem médiapesszimista, csak semmi különlegeset nem vár a médiától, nála egyenlő eséllyel indul a blogger, a helyi lelkes amatőr vagy az országos médiasztár.
Az olvasóval, az amatőr, kezdő vagy gyakorló alkotóval az is találkozhat, szóba is elegyedhet, aki fölmegy a világhálóra. Csak a Magyar Nemzet internetes oldalán például három fórum foglalkozik versekkel. Az egyikben az amatőrök biztatgatják egymást (ezernyolcszáz bejegyzés), a másikban (ötezer bejegyzés) a kedvenc verseiket küldözik egymásnak vagy a sajátjukat, s aztán ízlelgetik, meg is kritizálják, amit kapnak. A harmadikban megzenésített hazafias versek után érdeklődik valaki. De a magyar weben se szeri, se száma a honlapoknak, blogoknak, amelyeken alkotók csokorban vagy magukban kínálják műveiket, amelyek amúgy sose jutnának el az olvasóhoz. Akadnak, akik inkább saját olvasmányélményeiket osztják meg a többiekkel, mások csapatban fáradoznak a magyar irodalomkritika megújításán.
Vagyis legyömöszölve a mélybe, ott van most is minden és mindenki, aki és ami akár a felszínen is lehetne, kicsit jobb szervezés és kevesebb önsorsrontás esetén persze. De kérdezzük meg azt is, milyenek voltak azok az idők, amikor még úgymond kellett a kultúra? Azok az idők egyrészt a diktatúra idejére estek, és tudjuk, hogy a diktatúrákban jellegzetesen a művészet és főként az irodalom az a teherhordó állat, amelynek minden szellemi-lelki-közéleti-politikai terhet feldobálnak a hátára. Másrészt azok az idők még a magas kultúra uralkodásának a korában voltak, amikor még az volt a hiedelem, hogy a kultúrától az ember majd jobb lesz. A kultúra pszeudovallás volt, levezető szelep, önigazolás a magát megistenítő ember és a politikai rezsim számára. És a kultúra olcsó volt, a könyvek, a mozijegyek, a színházjegyek, a lemezek még egy vacsora árába se kerültek sokszor. A megélhetés meg szinte ingyen. És a kultúra könnyen hozzáférhető volt. Nem tették át fizetős, nem mindenhol fogható tévécsatornára, azon meg lehetetlen időpontra, nem radírozták ki a rádióból, nem üldözték ki a könyvesboltból, a Ki mit tud?-on nem beszélték le a nézőket arról, hogy a legszínvonalasabb produkcióra szavazzanak, mondván, hogy túl értékes, és ezért úgysem tetszhet mindenkinek.
A rendszerváltás idején különösen az írók, költők először örültek, hogy a málhás állat hátáról végre lekerültek a mázsás terhek. Vallási igénnyel mostantól mindenki forduljon az egyházakhoz meg a teológusokhoz, a politikával meg foglalkozzon a politika meg a politikai média, ők meg majd írnak szépet, emelkedettet, örök igazat. A sorok között mostantól nem lesz politikai üzenet, összekacsintás. Csakhogy a valóság már a kilencvenes évek elején megverte a fikciót: jobb dráma ment az utcán meg a parlamentben, mint bármelyik színházban. Mint valami pályázati győztes, meg is kapta a hátára majd az összes málhát a politika meg a média. A politikus lett a próféta, a pszichiáter, a költő, a filozófus, egyben a legfeketébb ördög is, meg vele a politikai újságírás, tőlük várt, nekik tulajdonított azontúl mindenki minden jót és rosszat. De hát azzal a sok mindennel akkor se bírtak volna, ha nem bízzák el magukat olyan rettenetesen.
A 2002-es választások után már évekig senki nem gondolta komolyan, hogy egy-egy újabb politikai botrány kipattanása megtisztulást hozhat a magyar közéletbe. A felszínre került disznóságok áradatából normális országokban egy is elég lett volna a kormányzat távozásához, némely pártok feloszlásához vagy gyökeres megújulásához, nálunk meg már azok is csak legyintettek, akiknek a bőrére ment a vásár. A baloldal belebékült a győzelembe, a jobboldal letört. Sokan elfordultak a politikától és a sajtótól itt is, ott is. Az újabb választások után az őszödi beszéd meg a vérbe fojtott tüntetések, nagygyűlések hoztak új politikai konjunktúrát, meg aztán persze a velünk, rajtunk, de nélkülünk végrehajtott „reformintézkedések” sora.
Csakhogy a politikai eufóriából, a politikai csodavárásból sokan kijózanodtak, ha máshol és máskor nem, a provokátorokban gazdag, felszalámizott Kossuth téri tömegben, vagy utoljára talán ez év tavaszán gázszámlájuk gondos átolvasásakor. Ezek az emberek nem egyedül a politikától és a politikai médiától várják immár a megoldást, közös sorsunk jobbra fordulását, hanem a saját szellemi készenlétüktől is. A saját nyugalmuktól, a saját lelki-szellemi erejüktől, a saját bölcsességüktől, s attól, hogy belül, a lelkükben tudnak előbb rálépni az útra, amely aztán egy érzékelhetően emelkedő Magyarország felé vezet. Ezek az emberek kisebb-nagyobb csoportokban gyűlnek, gyülekeznek, mint valami évekig elnyúló adventi ünnepen, nyitva van a szívük minden mélyről feligyekvő szóra, amire még legyintettek volna tavaly ősszel vagy akár négy éve. Ne mondja meg senki, hogy nekik mi nem kell, különösen az ne, akinek az a dolga, hogy adja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.