Jön a jelzálogpiaci válság

É P Í T Ő I P A RJövőre várhatóan Európát – így hazánkat – is eléri az amerikai másodlagos jelzálogpiaci válság. Ennek átvészelésére a jövő év elejére készül el az unió harmonizációja, amely a pénzintézetek hitelkihelyezését szabályozza. Ennek és a 2008 elejétől változó áfa-, járulék- és jogszabályváltozások együttes hatásaként idehaza tovább csökkenhet az ingatlanügyletek száma.

Munkatársainktól
2007. 12. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bóka Máté Ciprián, Bodacz Péter, Csécsi László, Jámbor Gyula

Itthon csökkenhet a tengeren túli jelzálogpiaci válság hatására a ténylegesen megkötött ingatlanügyletek száma, s erősödhet a kockázatkedvelő magántőke-társaságok és -alapok, illetve a tapasztalt pénzügyi és adótanácsadók szerepe – állapította meg a Mazars Metrum. A könyvvizsgálattal, számviteli szolgáltatásokkal és üzleti tanácsadással foglalkozó nemzetközi szervezet a 2008-ra várható jelzálogpiaci uniós harmonizáció, az egyesült államokbeli másodlagos jelzálogpiaci válság, valamint a nemrég jóváhagyott jövő évi adóváltozások együttes hatásának hazai és európai vonatkozásait vizsgálta.
A felmérés szerint a jelzálogpiaci válság miatt az európai pénzpiaci források szűkülése és drágulása várható. Erre válasz az unió jelzálogpiaci harmonizációja, amelynek értelmében uniós direktíva szabályozza, illetve egységesíti majd a hitelkihelyezések feltételeit, megelőzendő egy újabb hasonló globális pénzpiaci válságot. Mint arra a jelentés rámutat, a harmonizáció eredményeként szigorodhatnak az európai banki finanszírozási feltételek, ami azon országok gazdaságát fogja lelassítani, ahol a nagy finanszírozás-igényű építőipar és az ingatlanpiaci tranzakciók a gazdaság húzóerejének számítanak. A Mazars Metrum várakozásai szerint lesznek olyan országok, amelyek kifogással élnek majd a liberális hitelelbírálást akadályozó, versenyt gátló intézkedéssel szemben, így például a fejlett banki szektorral rendelkező Egyesült Királyság, illetve az EFTA-tagállam Svájc, amely kétoldalú megállapodásokon keresztül eddig is beépítette jogrendjébe az uniós irányelveket.
A készülő jelzálogpiaci uniós harmonizációt és a parlament által nemrég jóváhagyott, az ingatlanpiac szempontjából negatív hatású – áfa, illeték és személyi jövedelemadó – jövő évi jogszabályváltozásokat illetően a felmérés megállapítja: a banki finanszírozású tranzakciók feltételeinek szigorodása miatt Magyarországon a ténylegesen megkötött ingatlanügyletek számának csökkenése várható, ugyanakkor a kockázatkedvelő magántőke-társaságok és -alapok szerepének erősödése ellentételezi majd a hitelintézetek óvatosabb kihelyezését. Emellett – jósolja az elemzés – az ingatlanügyletekben tapasztalt pénzügyi és adótanácsadók szerepe és fontossága fokozódik, mivel a tranzakciók pontosabb pénzügyi-adózási megtervezése elengedhetetlen lesz a banki hitelkihelyezések feltételeinek szigorítása miatt.
A befektetők számára a kifinomult adózási és pénzügyi tervezés a projektek induló fázisában, s a különböző kiszállási stratégiák pontos megtervezésében kap kiemelt jelentőséget. Ugyanakkor a banki finanszírozású ingatlanfejlesztési projektek számára a beruházás időszakában megtervezett pénzáram a megváltozott áfaszabályok miatt kap az eddigieknél nagyobb hangsúlyt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.