Karesz, a mentős

Büky László
2007. 12. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat ember halálával járt az 1956-os forradalom Szentendrén, huszonhatan kerültek börtönbe, nyolc az internáltak száma, és kétszázkilencvenegyen kivándoroltak – ezek a megdöbbentő adatok olvashatók Máté György könyvének előszavában. A számadatok további magyarázat nélkül is mutatják, hogy az a forradalom, amely függetlenségi harccal is összefonódott, milyen széles rétegeket mozdított cselekvésre a kommunista-szocialista rendszer ellen hazánk népének egészét, azon belül pedig Szentendre akkori polgárait tekintve. A vérbe fojtott forradalom után ötvenegy esztendővel immár nyilvánvaló, hogy a magyar nemzet 1956-ban a világ történelmére is hatott, a szovjet birodalom álarcát mi, magyarok téptük le, s ettől kezdve látszott a diktatúra igazi, rémséges ábrázata a Nyugat felé is.
Máté György könyve röviden áttekinti 1956 országos történéseit, amire szükség is van, hiszen a szocialista rendszer összeomlása előtt ezekről nem lehetett írni és beszélni, s valójában máig sem váltak közismeretté. Az események leírása az 1956. október 22-től 1958. október 27-ig terjedő időszak részesévé teszi az olvasót, napról napra bemutatva, hogyan zajlott a forradalom Szentendrén attól kezdve, hogy október 24-én a város lakossága tüntetésre vonult föl a pártház, a rendőrség és a városháza elé. Máté György beszámol a népfrontbizottság megalakításáról, az első, október 26-i fegyveres megtorlásról, amelynek Tóth Lajos lett az első áldozata, a forradalom első hősi halottja Szentendrén. Október 30-án és utána már az Ideiglenes Nemzeti Bizottmány hozza a forradalmi intézkedéseket a településen. Ennek november elsejei kiáltványa voltaképp a forradalom győzelmének helyi igazolása; e kiáltvány eredeti szövegét is közli Máté György. November negyedike, a szovjet hadsereg beavatkozása után a Kádár-kormány fokozatosan átveszi a hatalmat az országban. Szentendrén még november tizenharmadikán is ténykedett a nemzeti bizottmány, amelynek sikerült megőriznie a rendet. A városba bevonuló szovjet haderő parancsnokának Zauer János, a bizottmány elnöke megmutatta a tanácsterembe gyűjtött fegyvereket, lőszereket, s mint Máté írja, a szovjet tiszt elégedetten rázogatta a „sztaraszta” kezét. (Később, a leszámolások idején Zauer Jánost és dr. Huzsvik Györgyöt, a bizottmány jogi tanácsadóját több év börtönre ítélik.)
A könyv bő anyaga kitér a szentendrei munkástanácsok szerepére, az egyházak és a ferences gimnázium tevékenységére, Kádár János és a „szovjet vezető elvtársak”, Malenkov, Szuszlov és Szerov november 16-án Leányfalun tartott titkos találkozójára, amelyen a jelek szerint Kádárt eligazították arról, hogy mi a teendő Nagy Imrével és társaival. Külön fejezet mutatja be a szentendrei ötvenhatosokat, csaknem kétszáz szentendrei polgárról olvashatunk lexikoncikkszerű összeállítást. Majd pedig számos személyről részletesebb képet ad a szerző. Olvashatunk Kareszról, a mentősről, a géppuskás Gódor Gyuláról, a tanár Krajcsovics Mártonról, a börtönben is orvosi hivatását ellátó dr. Pálffy Andorról és másokról, akiket a nagy idők tettek a maguk környezetében (nem túlzás!) nagy emberré.
A forradalmat ellenforradalommá hamisító Kádár-rendszer megtorló tevékenységét is összefoglalja a kötet. Börtönviselt és más módon zaklatott, kisiklatott életű honfitársaink életsorsa is igazolja a régi mondást: historia est magistra vitae, a történelem az élet tanítómestere.
A forradalom történetének emlékezetéről Máté György által megírt, összeszedett és kötetbe rendezett forrásanyag immár nemcsak a szentendrei lakosságnak tanulságos, hanem mindenkinek, aki törődik hazánk jelenlegi és jövőbeni sorsával. A könyv arra nevel: igaz és tisztességes ügyért minden áldozatra képeseknek kell lennünk. Példát mutat a kötet szerzője is, akinek munkáját számosan követhetnék az ország településein 1956 eseményeinek hasonló feldolgozásával.
(Máté György: 1956 Szentendrén – A forradalom története, szereplői és dokumentumai. Pest Megyei Könyvtár, Szentendre, 2007. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.