Kártérítést az áldozatoknak!

Mielőbbi teljes kártérítést kér a tavaly őszi rendőri jogsértések csaknem ötszáz sértettjének a Nemzeti Jogvédő Alapítvány (NJA) és a Civil Jogász Bizottságból alakult Október 23. Alapítvány. A két szervezet a héten levélben fordult az országos rendőrfőkapitányhoz és az igazságügyi miniszterhez. Gaudi-Nagy Tamás, az NJA kuratóriumi ügyvezetője elmondta: igényük megfogalmazásakor figyelembe vették az ENSZ kínzás elleni bizottságának ajánlásait, a hazai ítélkezési gyakorlatot és azt, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság nemrégiben egyezség alapján több mint 20 millió forint kártérítést fizetett a Gesztenyés kerti tüntetés jogellenes feloszlatása miatt.

2007. 12. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavaly őszi rendőri jogsértések áldozatai mind a mai napig egyetlen forint kártérítést sem kaptak az államtól – mondta lapunknak Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány kuratóriumi ügyvezetője. A jogvédő szolgálat és a Civil Jogász Bizottságból alakult Október 23. Alapítvány ezért a héten levélben kereste meg az igazságügyi és rendészeti tárca vezetőjét, valamint az országos rendőrfőkapitányt. A levelet Zétényi Zsolt kuratóriumi elnök, Gaudi-Nagy Tamás ügyvezető, illetve Morvai Krisztina és Völgyesi Miklós társelnökök írták alá. A jogvédők úgy vélik, a jelenlegi helyzet ellentétes a nemzetközi jog és a hazai alaptörvény elveivel. A rendőrség ugyanis eddig elzárkózott attól, hogy peren kívül egyezséget kössön a megsérült, illetve a jogellenesen fogva tartott emberekkel. A rendőri önkény áldozatainak ráadásul több szervezetet is perelniük kellene, így a rendészeti biztonsági szolgálatot, a budapesti és a Borsod megyei főkapitányságot, a büntetés-végrehajtást, valamint a Fővárosi Bíróságot. Mint a levélből kiderül, eddig egyetlen szervezet sem ismerte el a felelősségét. Az ENSZ kínzáselleni bizottsága ugyanakkor tavaly novemberi ajánlásában teljes körű jóvátételre hívta fel a hatóságokat.
Gaudi-Nagy Tamás kérdésünkre közölte: egy napi fogva tartásért, illetve az emberi méltóság megsértéséért átlagosan 500 ezer, három napi fogva tartásért egymillió forint körüli nem vagyoni kártérítést ítélnek meg a polgári bíróságok. A Nemzeti Jogvédő Alapítvány kuratóriumi ügyvezetője példaként említette a 2004-es Erzsébet téri esetet, a 2003-as Kvassay hídi ügyet és a Gesztenyés kerti tüntetés feloszlatását. Utóbbiért, egyezség kereti között 32 személynek nemrégiben 20 millió forint nem vagyoni kártérítést fizetett a Budapesti Rendőr-főkapitányság.
A levél aláírói azt várják Takács Alberttől és Bencze Józseftől, mozdítsák elő, hogy a felelős hatóságok önként, peren kívül vállaljanak kötelezettséget a tavaly szeptemberben és október 23–24-én megsérült és meghurcolt emberek nem vagyoni kárainak megtérítéséért. Gaudi-Nagy Tamás megítélése szerint mintegy 500 olyan személy lehet, aki jóvátételre szorul. A jogvédő szolgálat úgy látja, a peren kívüli egyezség a hatóságok számára is előnyös lehet. Hozzájárulhat a rendvédelmi szervezet iránti bizalom helyreállításához, emellett a jogosultak nyilván valamennyit engednének követelésükből. A kölcsönös engedmények után a kártérítés összege néhány 100 millió forintot tenne ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.