Késésben az ellenőrzés

Egyre kisebb az esély arra, hogy a költségvetési hivatal érdemben ellenőrizni tudja a 2009-es büdzsét, a testület ugyanis a korábbi kormányzati ígéretekkel szemben legkorábban már csak jövő szeptemberben tud megalakulni.

Munkatársunktól
2007. 12. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába jelentette be Veres János november elején, hogy egyetértésre jutott az öt parlamenti párt a költségvetési hivatal felállításáról, az erről szóló törvényt végül mégsem tárgyalta az idén a parlament. A késlekedés egyik oka, hogy közvetlenül a miniszteri bejelentés után kiderült: mégsem született megállapodás a pártok között a hivatalról, a tárgyalásokat tehát jövő év elején tovább kell folytatni. A törvényjavaslat így legkorábban márciusban kerülhet a parlament elé, ami még egy eredményes egyeztetés esetén is azt jelenti, hogy a költségvetési hivatal szeptembernél előbb nem tud megalakulni. Mindez azt vonja maga után, hogy a megalakuló testület már csak igen korlátozottan véleményezheti a 2009-es költségvetést, hiszen értékelésüket komoly elemzői munkának kell megelőznie. Ám ha az egyeztetések jövőre is az idei tempóban haladnak, a hivatal még szeptemberben sem tud felállni, a közpénzügyek érdemi ellenőrzése tehát leghamarabb csak a 2010-es büdzsé esetében történhet meg.
A hivatal megalakulásának időpontja attól is függ, hogy a jelentős pluszköltséggel járó kormányzati vagy a szerényebb kiadást célzó ellenzéki elképzelések valósulnak meg. A kabinet csaknem százfős intézményt állítana fel, amelynek működtetésére az első évben 1,8 milliárd forintot szánna. Ám az ellenzék szerint a munka elvégzéséhez nincs szükség ekkora kiadásra és apparátusra. Felmerült az is, hogy az új hivatal alapuljon az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelenlegi apparátusára, mivel a számvevőknek már most a felelősségi körébe tartozik a költségvetés ellenőrzése. Az ÁSZ bevonása mellett szólhat az is, hogy apparátusuk makrogazdasági előrejelzések készítésével is foglalkozik. A kabinet eddig elvetette a számvevők segítségét, ám egy új szervezet létrehozása több hónappal késleltetheti az amúgy is csúszásban lévő ellenőrzést.
A hivatal sorsa eddig sem alakult zökkenőmentesen. A szervezet felállítását tavaly márciusban kezdeményezte a jegybank két szakembere az emelkedő államadósság kezelésére és a trükközések megállítására. Ekkor a kormány ellenezte az elképzelést, ám az idén áprilisban Gyurcsány Ferenc elismerte: a költségvetési politikában növelni kell a fegyelmet, s ebben egy új szervezet segítséget nyújthat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.