Pártépítés tekintetében az ellenzék sincs jobb helyzetben a hatalomhoz közel álló pártoknál. Az elmúlt jó másfél évtizedben ezt az oldalt sem az épülés jellemzi, ráadásul minden értelemben fogy körülötte a levegő. Mindez egyrészt még a Jelcin-korszak öröksége, de nem segíti a kibontakozást az sem, hogy a Kreml kemény kézzel gyakorolja az ellenőrzést a televíziók felett. S akkor még nem említettük Putyin népszerűségét, az életszínvonal olajdollárokból eredő emelkedését, az összefogás hiányát, valamint azt, hogy a hatalom sikeresen integrálta a piacbarát liberálisokat is. Gozman nem cáfolja e helyzetértékelést, mint fogalmaz, „Oroszországban ma lényegében nincs ellenzék, természetesen a Jobboldali Erők Szövetségén kívül”. A politikus visszautasítja azonban, hogy az ellenzék keresné önmagát. Kiemeli, az SZPSZ kiválóan látja a problémákat, a televíziók kisajátítását, az épülő egypártrendszert és a szovjet múlt visszatérését, s ezekben a kérdésekben hajlíthatatlan a párt álláspontja.
A Jobboldali Erők Szövetsége egészen a közelmúltig konstruktívan viszonyult a Kremlhez, korábban támogatta Putyin megválasztását, az utóbbi hetekben azonban jól érezhetően radikalizálódott az álláspontja. Gozman mindezt azzal magyarázza, hogy közben nem pártja, hanem a hatalom változott. Méghozzá jelentősen. Az SZPSZ – hangsúlyozza a politikus – nem forradalmi módon áll a hatalomhoz, mérlegel, s adott esetben kész elfogadni is egy-egy javaslatot, ha az jó. A Kreml utóbbi hónapokban észlelt autoriter fordulata azonban a párt számára elfogadhatatlan.
Az SZPSZ sokáig határozottan elzárkózott a Garri Kaszparov és Eduard Limonov fémjelezte Másik Oroszország mozgalomtól, míg legutóbb vezető politikusai megjelentek a radikálisok megmozdulásain. Gozman hangsúlyozza, hogy pártja továbbra sem vállal ideológiai, politikai közösséget ezzel az erővel, ám legyen bárkiről szó, fellép a rendőri erőszak, a hatalom aránytalan megnyilvánulása ellen.
Leonyid Gozman mítosznak nevezi a gazdasági fellendülésről szóló híreket, szerinte ugyanis a lakosságnak egy része ugyan jobban él, a nagy többsége azonban rosszabbul, s folyamatosan nyílik az olló a gazdagok és a szegények között. Úgy látja, az ország előtt álló legfontosabb belpolitikai kihívás az önkényuralmi tendenciák visszaszorítása, a demokrácia erősítése, külpolitikában pedig az elszigetelődés, a hidegháborúhoz való visszatérés megakadályozása, az egész keresztény civilizációt fenyegető radikális iszlám fundamentalizmus jelentette veszély leküzdése.
Az eltelt nyolc évről a politikus megjegyzi, másképpen értékelhetők annak különböző periódusai, így az első években több a pozitívum, a második ciklusban azonban látványosan lassult a reformok üteme, s sorvadt a civil társadalom is. A diákok például jellemző módon azért szavaznak az Egységes Oroszországra – teszi hozzá –, hogy ne érje őket kellemetlenség az egyetemen. Vlagyimir Putyin további sorsával, a politikai berendezkedés alakulásával kapcsolatban Gozman szkeptikus, s tart egyfajta szovjet típusú visszarendeződéstől. S mint megjegyzi, e szempontból teljesen mindegy, hogy az ország első embere ma nem az SZKP főtitkára.
Verstappen és az őt megvádoló McLaren ugyanazt gondolja Piastri büntetéséről
