Áder János Hol marad a társadalmi szolidaritás, különösen, ha fogyatékos gyermeket kell szállítani gyógykezelésre? címmel interpellált az egészségügyi miniszterhez. A fideszes honatya emlékeztetett arra, hogy a rendeletalkotók egyes súlyosan mozgássérült gyerekek, illetve szüleik útiköltség-térítésnek a csökkentéséről döntöttek. Annyira nem állhatunk rosszul, hogy a legkiszolgáltatottabbak ne jussanak el emiatt a szükséges gyógykezelésre – nyomatékosította Áder János. Kincses Gyula államtitkár kifejtette: fő szabályként nem csökkent a támogatás, egyes családokat azonban tényleg hátrányosan érintett a vonatkozó szabályozás. A fideszes képviselő nem fogadta el a választ, mondván, az államtitkár elismerte a hátrányos szabályozást, így nem 2009. január elsejétől kellene azt megváltoztatni. Az államtitkárt a Tisztelt Ház is leszavazta, ugyanis 107 igen, 103 nem született és 18-an tartózkodtak. Utóbbiak mind szocialista képviselők voltak, sőt négy MSZP-s honatya, jelesül Karsai József, Keleti György, Steiner Pál és Török Zsolt is az ellenzékkel együtt szavazott. A kérdés így a parlament egészségügyi bizottságához került.
Medgyasszay László, a KDNP képviselője azon véleményének adott hangot, hogy a földművelésügyi minisztérium nem felel meg a feladatának, a vidéki intézmények, iskolák, posták bezárása pedig már a világbanki szakembereknek is feltűnik. Gráf József miniszter leszögezte: a fiatalok a munkalehetőség, az érvényesülés hiányában a városokban keresik a megélhetést, és a kistelepülések megközelítését valóban időszerű lenne megkönnyíteni. A tárcavezető állítása szerint a következő években jelentős összegek állnak majd rendelkezésre, például a mikrovállalkozások fejlesztésére, előrelépés történik ugyanakkor infrastrukturális fejlesztések terén is.
Főként emberi jogi kérdésekről és a Gripen-ügyről szóltak tegnap az Országgyűlésben napirend előtt felszólalók. December 10., az emberi jogok napja alkalmából Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter és Gusztos Péter SZDSZ-es politikus is arra hívta fel a figyelmet, hogy se büszkék, se elégedettek nem lehetünk a fogyatékosok, az idősek, a nők és a cigányok jogegyenlősége vonatkozásában. A szabad demokrata politikus szerint a Magyar Gárda külsőségeiben szándékosan félelemkeltő, mint ahogy nyíltan fenyegeti a legnagyobb hazai kisebbséget. Azt követelte, nem elég az elhatárolódás, az érintett pártoknak meg kell szakítaniuk az együttműködést önkormányzati szinten is a Jobbikkal.
Balog Zoltán fideszes képviselő, a parlament emberi jogi bizottságának elnöke minderre úgy reagált, hogy pártja volt az első, amely nyilatkozatot adott ki vasárnap a Magyar Gárda tatárszentgyörgyi felvonulása kapcsán. – Miközben nem helyes cigánybűnözésről beszélni, de igenis fenyegetett, kiszolgáltatott helyzetbe kerülhet a többségi társadalom is a kisebbségben lévő cigányokkal szemben egyes településeken, például Borsodban és Szabolcs-Szatmárban – hangsúlyozta Balog. Felhívta a figyelmet a Freedom House nemzetközi szervezet jelentésére is, amely szerint Magyarországon középtávon hanyatló tendenciák tapasztalhatók az emberi jogok terén, ázsiai és afrikai országokkal – például Zimbabwe – vagyunk egy szinten. Emlékeztetett a tavaly október 23-i rendőri brutalitásra is.
Takács Albert igazságügyi miniszter reagálásában azt közölte, hogy minden szervezet véleményére oda kell figyelni, bár a Freedom House jelentését túlzásnak tartja.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke felháborodásának adott hangot amiatt, hogy a parlamenti pártok elnökei nem írták alá az általa szorgalmazott nyilatkozatot, amelyben garanciát vállaltak volna, hogy pártjaik nem érintettek a korrupciógyanús Gripen-ügyben. Vadai Ágnes honvédelmi államtitkár szerint Dávid Ibolyának a vadászgépbeszerzésről szóló döntés után kellett volna kiállnia ezzel a javaslatával, abban az időszakban, amikor ő is a kormány tagja volt.
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
