Leszavazták az államtitkárt

Szocialista átszavazások eredményeként az Országgyűlés nem fogadta el az egészségügyi államtitkár válaszát, amelyet Áder Jánosnak (Fidesz) a fogyatékos gyermekek útiköltség-térítésével kapcsolatos interpellációjára adott.

Zsebõk Csaba
2007. 12. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áder János Hol marad a társadalmi szolidaritás, különösen, ha fogyatékos gyermeket kell szállítani gyógykezelésre? címmel interpellált az egészségügyi miniszterhez. A fideszes honatya emlékeztetett arra, hogy a rendeletalkotók egyes súlyosan mozgássérült gyerekek, illetve szüleik útiköltség-térítésnek a csökkentéséről döntöttek. Annyira nem állhatunk rosszul, hogy a legkiszolgáltatottabbak ne jussanak el emiatt a szükséges gyógykezelésre – nyomatékosította Áder János. Kincses Gyula államtitkár kifejtette: fő szabályként nem csökkent a támogatás, egyes családokat azonban tényleg hátrányosan érintett a vonatkozó szabályozás. A fideszes képviselő nem fogadta el a választ, mondván, az államtitkár elismerte a hátrányos szabályozást, így nem 2009. január elsejétől kellene azt megváltoztatni. Az államtitkárt a Tisztelt Ház is leszavazta, ugyanis 107 igen, 103 nem született és 18-an tartózkodtak. Utóbbiak mind szocialista képviselők voltak, sőt négy MSZP-s honatya, jelesül Karsai József, Keleti György, Steiner Pál és Török Zsolt is az ellenzékkel együtt szavazott. A kérdés így a parlament egészségügyi bizottságához került.
Medgyasszay László, a KDNP képviselője azon véleményének adott hangot, hogy a földművelésügyi minisztérium nem felel meg a feladatának, a vidéki intézmények, iskolák, posták bezárása pedig már a világbanki szakembereknek is feltűnik. Gráf József miniszter leszögezte: a fiatalok a munkalehetőség, az érvényesülés hiányában a városokban keresik a megélhetést, és a kistelepülések megközelítését valóban időszerű lenne megkönnyíteni. A tárcavezető állítása szerint a következő években jelentős összegek állnak majd rendelkezésre, például a mikrovállalkozások fejlesztésére, előrelépés történik ugyanakkor infrastrukturális fejlesztések terén is.
Főként emberi jogi kérdésekről és a Gripen-ügyről szóltak tegnap az Országgyűlésben napirend előtt felszólalók. December 10., az emberi jogok napja alkalmából Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter és Gusztos Péter SZDSZ-es politikus is arra hívta fel a figyelmet, hogy se büszkék, se elégedettek nem lehetünk a fogyatékosok, az idősek, a nők és a cigányok jogegyenlősége vonatkozásában. A szabad demokrata politikus szerint a Magyar Gárda külsőségeiben szándékosan félelemkeltő, mint ahogy nyíltan fenyegeti a legnagyobb hazai kisebbséget. Azt követelte, nem elég az elhatárolódás, az érintett pártoknak meg kell szakítaniuk az együttműködést önkormányzati szinten is a Jobbikkal.
Balog Zoltán fideszes képviselő, a parlament emberi jogi bizottságának elnöke minderre úgy reagált, hogy pártja volt az első, amely nyilatkozatot adott ki vasárnap a Magyar Gárda tatárszentgyörgyi felvonulása kapcsán. – Miközben nem helyes cigánybűnözésről beszélni, de igenis fenyegetett, kiszolgáltatott helyzetbe kerülhet a többségi társadalom is a kisebbségben lévő cigányokkal szemben egyes településeken, például Borsodban és Szabolcs-Szatmárban – hangsúlyozta Balog. Felhívta a figyelmet a Freedom House nemzetközi szervezet jelentésére is, amely szerint Magyarországon középtávon hanyatló tendenciák tapasztalhatók az emberi jogok terén, ázsiai és afrikai országokkal – például Zimbabwe – vagyunk egy szinten. Emlékeztetett a tavaly október 23-i rendőri brutalitásra is.
Takács Albert igazságügyi miniszter reagálásában azt közölte, hogy minden szervezet véleményére oda kell figyelni, bár a Freedom House jelentését túlzásnak tartja.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke felháborodásának adott hangot amiatt, hogy a parlamenti pártok elnökei nem írták alá az általa szorgalmazott nyilatkozatot, amelyben garanciát vállaltak volna, hogy pártjaik nem érintettek a korrupciógyanús Gripen-ügyben. Vadai Ágnes honvédelmi államtitkár szerint Dávid Ibolyának a vadászgépbeszerzésről szóló döntés után kellett volna kiállnia ezzel a javaslatával, abban az időszakban, amikor ő is a kormány tagja volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.