Lobbierő és törvényhozás

Elkészültek az új villamosenergia-törvény végrehajtási rendeletei. A részleteket ismertető háttérbeszélgetésre lapunkat elfelejtették meghívni, de más forrásokból így is megtudtuk, hogy – valószínűleg egy külföldi társaság lobbizása miatt – bővült az az erőművi kör, amelytől az államnak kötelező szabott áron kell átvennie az áramot. A lakossági fogyasztók 10, az ipar 15–30, a közintézmények 15–20 százalékos emelésre számíthatnak.

Erdősi Csaba
2007. 12. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan a ma megjelenő Magyar Közlönyben kerülnek nyilvánosságra a januártól élő új villamosenergia-törvény végrehajtási rendeletei. Bár az egész törvényt és így természetesen a végrehajtási rendeleteket is elviekben az iparág liberalizációja miatt hozták létre, akad olyan passzus, amelynek megszövegezésekor mintha éppen ezzel ellentétes elvekből indult volna ki a jogszabályalkotó. Információink szerint jövőre már nemcsak az 50 megawattos vagy annál kisebb teljesítményű erőművektől fogja szabott áron, kötelezően megvásárolni az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek az áramot, a kötelező átvétel határát ugyanis feltornászták száz megawattra. Ez azért meglepő, mert korábban azzal húzták meg éppen ötven megawattnál a kötelező áramátvétel felső határát, hogy az ennél nagyobb teljesítményű erőművek méretgazdaságossági okokból már állami mankó nélkül is gond nélkül megélnek. Teljesen érthetetlen, hogy miért éppen most, a szabad piac kiteljesedésével dőlt meg ez a tétel, ezért meglehet: a rendeletalkotókat különböző lobbierők befolyásolták. Gyors keresésünk eredményeként eddig egyetlen olyan erőművet találtunk – nincs kizárva, hogy van több is –, amelynek biztosan előnyökkel jár a változás, s ez az E.ON debreceni kombinált ciklusú, vagyis áramot és távhőt egyaránt előállító egysége, amelynek villamosenergia-teljesítménye éppen száz megawatt. Az erőmű eddig közvetlenül a Titász áramszolgáltatónak értékesítette az áramot.
Az új rendeletek részleteit tegnap háttérbeszélgetésen ismertették a gazdasági minisztériumban, ám az eseményre lapunk nem kapott meghívót, ezért kénytelenek vagyunk az MTI tudósítását használni. Eszerint 2008. január 1-jén a lakosságra és a nagyon kis fogyasztókra 10 százalék alatti, de kilenc százalék fölötti áremelés vár – más forrásokból úgy tudjuk, az emelkedés mértéke egészen pontosan 9,8 százalékos lesz –, a közintézmények általában 15–20, míg a vállalkozások 15–30 százalékos átlagos áramáremelésre számíthatnak.
– A januári piacnyitást követően 2008 átmeneti év lesz, amikor már legfeljebb a törvény és a versenypiaci működés kisebb finomhangolására lehet szükség – tolmácsolta Felsmann Balázs szavait az MTI. A szakállamtitkár szerint „egy olyan energiapiacon, amelyen erős érdekérvényesítő képességű vállalatok működnek, rendkívül komoly kihívás volt az államigazgatásnak, hogy megtalálják a legjobb kompromisszumot, amit végül is a villamosenergia-törvény tükröz”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.