Már nem vagyunk vonzók

Az A. T. Kearney friss felmérése szerint Magyarország lecsúszott a vonzó befektetési célpontok listájáról. Hazai és külföldi elemzők tovább rontották előrejelzéseiket a magyar gazdaság növekedésére és a jegybanki alapkamatra vonatkozóan. Hazánk tegnap 400 millió eurós hitelszerződést kötött, hogy biztosítani tudja az uniós beruházások önrészét.

Szabó Eszter
2007. 12. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre hátrébb szorulunk a közép- és kelet-európai uniós tagállamok versenyében – pozícióvesztésünkről három friss kimutatás tanúskodik. A Reuters hazai és külföldi elemzők bevonásával készített legújabb felmérése szerint az idén 1,7 százalékos gazdasági növekedésre számíthatunk hazánkban, ami töredéke versenytársaink 7,7 százalékos várható átlagának. A magyar gazdasággal kapcsolatos pesszimizmust jelzi, hogy egy évvel korábban a konszenzus erre az évre még 2,5 százalékos bővülést jelzett, ám az időközben nyilvánosságra került negyedéves jelentések tükrében a szakemberek hónapról hónapra kénytelenek voltak rontani prognózisaikon. Jövőre az elemzők most már csupán 2,5 százalékos dinamikát jósolnak, s 2009-ben is csak 3,2 százalékra gyorsulhat a gazdaság növekedése.
Hasonló borúlátás figyelhető meg az inflációval és a jegybanki alapkamat alakulásával kapcsolatban. Tavaly decemberben az idei évre 6,6 százalékos pénzromlást vártak az elemzők, a tegnap közzétett előrejelzés ugyanerre az időszakra már nyolcszázalékos ütemet adott meg. A jegybanki alapkamat decemberi szintjét korábban hétszázalékosra becsülték, ám most kivétel nélkül úgy látják, az idén és a jövő év első két hónapjában nem változik a kamat hét és fél százalékos mértéke. Az elemzők arra számítanak, hogy kamatcsökkentésről legkorábban 2008 második negyedévében dönthet az MNB monetáris tanácsa, ám akadt olyan vélemény is, amely szerint a kockázatok miatt jövőre változatlan maradhat a kamatszint.
A hírügynökségi előrejelzést támasztja alá az Európai Unió statisztikai hivatalának kimutatása is. Az eltelt egy évben Magyarország produkálta a második legmagasabb átlagos inflációt 7,9 százalékos ütemmel. Hazánkat a negatív listán mindössze a 11 százalékos gazdasági növekedést felmutató Lettország tudta megelőzni 9,5 százalékos átlagos pénzromlással. A magyar infláció mértéke a többszöröse a 27 tagú EU novemberi éves átlagát jelentő 3,1 százaléknak.
Magyarország lecsúszott a vonzó befektetések listájáról – ezt már az A. T. Kearney nemzetközi tanácsadó cég legfrissebb felmérése mutatja. A multinacionális vállalatok vezetőinek bevonásával készült elemzés szerint a versenyképességünk romlása miatt az idén már nem tartozunk a világ 25 legkelendőbb célpontja közé. Ezzel hosszú évek kedvező megítélése szűnt meg, tavaly például a 11. helyen, 2005-ben pedig a 19. helyen végzett hazánk. Versenyképességünk romlását legutóbb a GKI decemberi és a Világgazdasági Fórum múlt havi felmérése is megállapította. Ez utóbbi listán hazánk két év alatt 12 helyet zuhant. Leértékelésünket a felmérések általában a magas adóterhekkel, az óriási bürokráciával, az alacsony gazdasági teljesítménnyel, valamint a kormányzat gyenge hatékonyságával indokolják. Az A. T. Kearney felmérését igazolja a gazdasági tárca előrejelzése is, amely szerint az idén jóval kevesebb működő tőke áramlik be hazánkba, mint tavaly, illetve a 2005. évben.

Gyurcsány az euróról. Egyetért-e a volt MNB-elnökkel, aki szerint már Románia is megelőzött bennünket az euróövezeti csatlakozásban? – tettük fel a kérdést Brüsszelben Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek. – Magyarország az elmúlt években nagyon jól teljesített: polgárainak nagyobb szociális biztonságot tud nyújtani, mint a régióban szinte bárki – válaszolta. – Ezért a jövedelmek lényegesen magasabbak, mint Romániában és Szlovákiában; a nyugdíjak jelentősen magasabbak; a családtámogatások egyik-másik esetben többszöröse a szomszédos országoknál. De ennek ára van. Bizonyos vagyok, ha megszavaztatnák a magyarokat, minek örülnek jobban: a húsz-harminc százalékkal magasabb jövedelmeknek, nyugdíjnak, vagy hogy az eurót 2-3 évvel később vagy előbb vezetjük be, akkor szerintem a polgárok az előzőt választják. (L. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.