Maradnak a multik?

A megszűnő társaságiadó-kedvezmények miatt több nagy cég is elköltözhet Magyarországról 2011-ben. Ezek összege tavaly meghaladta a százmilliárd forintot, ugyanakkor a nagyvállalatok adózás előtti nyereségének kevesebb mint 3 százalékát teszik ki. Több szakértő szerint az adókedvezmény megvonása nem okoz majd tömeges elvándorlást.

Munkatársunktól
2007. 12. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megjósolhatatlan, hogy hány ember kerül majd utcára a társasági adó kedvezményeinek 2012-es eltörlése miatt. Jelenleg körülbelül 30 olyan cég működik az országban, amely akár a teljes adó alól mentesülhet – adta hírül a Napi Gazdaság. Ezt a kedvezményt azok a társaságok vehetik igénybe, amelyek 2002-ben vagy korábban legalább 3 milliárd, illetve 10 milliárd forint értékben ruháztak be Magyarországon, s 100, illetve 500 alkalmazottat vettek fel, vagy tartottak meg a korábbi létszám fölött.
A több mint 100 milliárd forintra rúgó adókedvezmény eltörlése után a nagyvállalatoknak lényegében adótöbblete keletkezik, hacsak más terhek csökkentésével nem kompenzálja azt a kormány. Sajnos a kedvezmény megszüntetésének valós súlya felmérhetetlen, mivel még a közgazdászszakma sem ismeri pontosan a nagyvállalatok adóbefizetésének és támogatásainak egyenlegét. Ám annyit tudunk: a mérleg nyelve a multik felé billen, a 2005-ös adatok szerint a nagyvállalati kör mintegy 250 milliárddal több támogatást kapott az államtól – 370 milliárd forint pénzügyi támogatást, 118 milliárd forint adókedvezményt –, mint amennyi társasági adót befizetett a közös kaszszába. Az idei előirányzat szerint a társaságiadó-kedvezmény kevesebb, mint a nagyvállalatok adózás előtti nyereségének 3 százaléka.
A támogatások körüli fejetlenséget az okozza, hogy az ismert adókedvezmények mellett a cégek jó része az önkormányzatokkal vagy a kormánnyal egyéni alkukat kötött. Az ezekben foglaltakat a mai napig homály fedi.
A lapunk által megkérdezett szakértők többsége ugyanakkor úgy véli, hogy az adókedvezmény megvonása nem okoz majd tömeges elvándorlást. Az ország elhagyása mellett döntő cégek elsősorban a gazdasági környezet romlása és a piac szűkülése miatt kényszerülnek erre a lépésre. – A nagyvállalatok évek óta tisztában vannak vele, hogy 2011 után búcsút mondhatnak a beruházási adókedvezménynek, ezért többségük fel is készül majd rá – nyilatkozta lapunknak Ulrich Róbert, a Deloitte szenior menedzsere.
Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Vállalkozók Országos Egyesületének elnöke szerint még korai lenne arról beszélni, hogy miként reagálnak majd a nagyvállalatok a kedvezmény megszűnésére. Addig még módosulhat az adókörnyezet, s 2010-ben politikai váltás is következhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.