Szakmai vizsgálóbizottságot hozott létre a kormány nemzetbiztonsági kabinetje, amely a Gripen-beszerzések jogi környezetét, közbeszerzési hátterét és nemzetgazdasági hatásait vizsgálja – mondta Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján. A nemzetbiztonsági kabinet ülése után közölte: a vizsgálatokra a törvényesség szempontjából van szükség. A testületet Vadai Ágnes, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára vezeti, tagjai között ott lesznek a Nemzetbiztonsági Iroda, valamint az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium képviselői.
Szilvásy kitért arra, hogy a Gripen vadászgépek 2001-es beszerzésről született döntés jogi háttere mellett a testület azt is vizsgálni fogja, milyen nemzetgazdasági hatásai voltak e döntésnek. – A bizottság január végére nyújtja be jelentését a Nemzetbiztonsági Kabinetnek, utána születik döntés a további lépésekről – tájékoztatott a miniszter.
Egyre kínosabb, ahogyan a kormány megpróbálja elterelni a figyelmet arról, hogy a svéd ügyészség 2003-tól nyomoz a Gripenekkel kapcsolatos korrupciógyanús ügyekben – reagált tegnap közleményben Demeter Ervin. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának fideszes tagja szerint mára mindenki számára világossá vált, hogy a polgári kormány mind nemzetbiztonsági, mind katonai, mind pedig gazdasági szempontból az optimális döntést hozta meg, amikor 2001-ben a svéd vadászrepülőgépek bérletéről döntött.
– A Fidesz álláspontja szerint egyre beszédesebb az a kormányzati igyekezet, amely továbbra is titkolni akarja, hogy korrupció vagy kormányzati alkalmatlanság indokolta a vadászrepülőgépek beszerzéséről szóló szerződés Magyarország számára dupla költséget okozó, szakmailag, katonailag és gazdaságilag megmagyarázhatatlan módosítását 2003-ban, a Gyurcsány-kormány idején – tette hozzá Demeter Ervin. A nagyobbik ellenzéki párt nevében követelte, hogy a kormány vizsgálja ki a szerződésmódosítás körüli korrupció gyanúját.
Emlékezetes: svéd oknyomozó újságírók is olyan információkhoz jutottak, amelyek 2002–2003-as korrupciós cselekményekre utalnak, a The New York Times szerint ugyanakkor a CIA a 2001-es magyar beszerzés körül is vizsgálódott.
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
