Négy évtized a páston

V Í V Á S Sportos kifejezéssel élve meglepetésgyőzelemnek mondhatjuk, hogy az elhunyt atlétalegenda, Zsivótzky Gyula után Sági Györgyné Rejtő Ildikó lépett a nemzet sportolói körébe. Az öt olimpián részt vevő, azokon két arany-, három ezüst- és két bronzérmet, valamint összesen tizenöt vb-medált szerző egykori tőrvívóklasszis érdemei elvitathatatlanok, ám a labdarúgó Aranycsapatból Grosics Gyula vagy a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, Kárpáti György esélyesebbnek tűnt.

2007. 12. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számított az elismerésre, vagy önmaga is meglepetésként fogadta a hírt? – fordultunk az idén májusban hetvenedik születésnapját ünnepelő Rejtő Ildikóhoz.
– Amikor beadtam a pályázatot, majd láttam a listát, azt gondoltam, a vívásnál népszerűbb sportágak képviselői, például Grosics Gyula az Aranycsapatból, esélyesebbek nálam. Vagy inkább úgy fogalmaznék, nem esélyesebbek, hanem ismertebbek, mert csapatsportokat űztek. Így könnyebben felkapták őket, a fiatalok is jobban emlékeznek rájuk. Abban az időben, amikor a sikereimet arattam, engem is felismertek. Az áruházban, ahol vásárolni akartam, rendre vastaps fogadott meg egy csokor virág.
– Aktív pályafutása diadalai közül melyiket tartja hasonlóan váratlannak?
– Amikor 1956-ban Luxemburgban ifjúsági vb-t nyertem, aztán ezt egy év múlva megismételtem. A válogatottba is bekerültem, s 1958-ban Philadelphiában már a felnőttek között nyertem vb-bronzot. A döntőben az első asszómat volt testnevelő tanárnőmmel, Nyári Magdával vívtam. Nem mertem legyőzni… Végül ötödik lett, s már nem kellett Magda néninek szólítanom, hanem Magdinak, jó barátnők lettünk.
– Miért és hogyan kezdett vívni?
– A Vajda Péter utcai iskolába jártam, s ott éppen Nyári Magda javasolta ezt a sportágat a szüleimnek, amikor kiderült, hogy hátgerincferdülésem van. Megtetszett a vívás, s hamar berobbantam az élvonalba.
– Melyik volt a legnehezebb győzelme a sok közül?
– 1963-ban Gdanskban három magyar, Dömölky Lídia, Juhász Katalin és én szétvívással döntöttünk az érmekről, s csak a harmadik kört követően nyertem. Ehhez képest a tokiói egyéni olimpiai aranyérem tényleg könnyebb volt, a végén 4-0-ra vertem német ellenfelemet.
– Akkoriban a magyar tőrvívó hölgyek mindegyike a világ élvonalába tartozott. Nem jelentett ez személyes ellentétet a csapaton belül?
– Egyáltalán nem, azóta is mindenkivel baráti a kapcsolatom, rendszeresen találkozunk. Marosi Paula volt az első, aki telefonon gratulált még tegnap (kedden – a szerk.) este, amikor látta a tévében, hogy én vagyok a jelölt a Nemzet Sportolója címre. Ez egykori csapattársaim érdeme is, nélkülük nem juthattam volna idáig.
– Mi a véleménye napjaink vívásáról?
– A maiaknak nehezebb a dolguk az állandó bizonyítási kényszer miatt, az olimpiára kvótát kell szerezni még Nagy Tímeának is, hiába nyert két egyéni aranyat. Maga a sportág nem különösebben változott, már nálunk is elektromos találatjelzés volt, azóta a vívás fokozottabban támaszkodik a fizikumra, az erőre.
– Hetvenévesen lett a Nemzet Sportolója. Mit jelent ez önnek?
– Óriási elismerést. Negyven éven át vívtam, még a veteránok között is indultam, s nyertem Európa- és világbajnokságot. Mindent erre a sportágra tettem fel, ez az életem. Az az életművem, amit a vívásban elértem. Most ezt értékelték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.