Nem mi irányítottuk a párosítást

Az év legmélyebb kézilabdás traumáját a januári németországi világbajnokság magyar–orosz mérkőzése okozta, hiszen az ellenfél az utolsó másodpercben lőtt góllal ejtette ki csapatunkat a középdöntőben. Ma megint jönnek az oroszok. Igaz, most a nők, és nem Mannheimben, hanem Párizsban, ott is a vb negyeddöntőjében, de ők sem sokkal törékenyebbek férfi honfi- és sporttársaiknál, ráadásul ugyanazt az erőjátékot képviselik. Ebből következően leginkább ésszel verhetők; ez az a meccs, amelyen a kézilabda két legfontosabb testrésze a fej és a láb lehet.

2007. 12. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Párizs)
Szerda minden volt, csak pihenőnap nem, annyi új inger érte a társaságot. A Dijonból két órán belül Párizsba száguldó gyorsvonat, a francia főváros kavalkádja, az Eiffel-torony közvetlen közelében, a Szajna partján magasodó szálloda, a kongó széksorokkal is lenyűgöző Bercy sportpalota a délutáni edzésen; a vb-végjáték környezete, körítése már önmagában nagy tettekre ösztönöz.
A kedd este azonban még a Koreai Köztársaságtól elszenvedett 31-26-os dijoni vereség emésztgetése és a következmények latolgatása jegyében telt. Aki kívülállóként bundát gyanított, annak érdemes lett volna végignéznie a leszegett fejeken, a könnyben úszó tekinteteken, esetleg meghallgatnia Németh András értékelését. A szövetségi kapitány nem osztotta azt a véleményt, amely szerint amit addig felépítettek, azt egy meccsen le is rombolták, hanem úgy fogalmazott: „Elkövettünk egy hatalmas bakit, ami helyrehozható, mert ha legyőzzük az oroszokat, senki nem fog már a Korea elleni mérkőzésről beszélni. És le tudjuk győzni őket, hiszen több helyen is megfoghatók, hiányzik tőlük Bodnyeva, Bliznova, Marennyikova, nincs bal kezes átlövőjük. Nekünk viszont újra úgy kell kézilabdáznunk, mint a románok ellen, és képesek is vagyunk rá, mert negyvennyolc óra alatt nem felejthettünk el játszani.” Németh emlékeztetett arra is, hogy ha előzetesen választhatott volna a másik ágról beérkező norvég, francia, orosz trióból, akkor minden tényezőt mérlegelve utóbbira voksol. Pedig ekkor még nem is sejthette, hogy a norvégok ellen térdsérülést szenved az egyik húzóember, Bliznova, akit a legfrissebb hírek szerint talán mégis megpróbálnak valahogy összefércelni.
Jevgenyij Trefilov kapitánynak persze nélküle is hatalmas a merítési lehetősége, az utánpótlásra jellemző, hogy Oroszország zsinórban nyerte a legutóbbi három junior-vb-t. No meg az előző három felnőttből kettőt, így Karejeva, Poltorackaja és Romenszkaja Párizsban akár háromszoros világbajnok lehet, ami a sportág történelmében korábban csak négy kézilabdázónak sikerült: honfitársuknak, Bazsanovának a 80-as, valamint három keletnémet klasszisnak a hetvenes években.
Mi persze ne ezzel kalkuláljunk, hanem azzal, hogy megint kiesnek a negyeddöntőben, mint 2003-ban, és ehhez ma nem is kellene korszakos meglepetés. Mert az oroszok eddigi teljesítményét hasonló szinuszgörbével írhatnánk le, mint a magyarokét. Előszörre hátrányból fordítva, 50 percen át küszködve gyűrték le a macedónokat (27-22), másodszorra átrobogtak az ausztrálokon (40-7), harmadszorra az utolsó pillanatokban egyenlítettek a brazilok ellen (31-31), negyedszerre végig uralták a horvátok elleni meccset (30-25), ötödszörre hervatag támadójátékkal kaptak ki az akkor szintén nem túl meggyőző norvégoktól (21-22), hatodszorra agyoncsapták a franciákat (31-20), hetedszerre még annál is jobban Angolát (40-27). Lám, még az is csak egyszer fordult elő, hogy egymást követően kétszer átlag felettit nyújtottak, a triplázást pedig szeretnénk még valószínűtlenebbnek tartani.
Annál is inkább, mert tegnapi beszélgetésünkkor maga Trefilov mester sem tűnt túlzottan magabiztosnak. Ebéd közben telepedtem mellé – a nyolc negyeddöntős alakulat közül hét egy szállodában lakik, csupán a franciák nem közösködnek –, és a mérkőzések alatt olykor vadembernek tűnő edző készségesen, mosolyogva osztotta meg velem kételyeit: „Amikor az Angola elleni mérkőzésünk után elindultam az öltöző felé, azt hittem, Romániával játszunk majd, ezért meglepve hallottam, hogy mégis a magyarokkal. Nem örültem neki, mert erős csapat, ezt legutóbb nyáron mi is tapasztaltuk. De az is igaz, hogy a románokkal sem jártunk volna sokkal jobban, közel hasonló szint, az pedig mindenkit sújt, hogy nem tölthetett elegendő időt a felkészüléssel. Nekünk a vb előtt bő egy hetünk volt, ezért is ingadozik a formánk.”
Eközben játékosaink már méregették a mai vetélytársakat, és a reakciókból kitűnt, tisztelik, de nem rettegik őket. Köreikben leginkább a beszédes „Jeti” becenévre hallgató Poljenova a téma, de ő sem csak kereken 200 centis magassága miatt, hanem azért is, mert valami rejtélyes okból nem hajlandó kezet fogni Görbiczcel. Aki ettől persze még jól alszik.
Legnyugodtabban azonban egyelőre a németek tölthették az éjszakát, hiszen a Romániától elszenvedett csoportvereséggel kiválasztották maguknak Angolát a negyeddöntőre. A látszatra sem ügyeltek túlságosan, már a mérkőzés elején megnyugtató hátrányba kerültek, és a négy-öt gólos mínuszt mindvégig gondosan őrizték. Amikor hármukkal egy liftbe szállva azzal fordultam hozzájuk, hogy gratulálok Angolához, kirobbant belőlük a nevetés, Grit Jurack pedig megjegyezte: ennek így kellett történnie.
Annak viszont nem feltétlenül, hogy a lengyelek 30-29-re lebirkózzák a spanyolokat, ezzel továbbjuttatva Koreát, bár a norvégok esélyeit ez sem csökkentette számottevően. A francia–román párharcra azért is illik külön figyelnünk, mert a magyarok innen kapják szombati ellenfelüket. Persze nagy kérdés, hogy az elődöntőben vagy az 5–8. helyért küszködve.

Mai program. A negyeddöntők műsora, 13.00: Németország–Angola; 15.30: Magyarország–Orosz-ország; 18.00: Norvégia–Korea; 20.30: Franciaország–Románia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.