n Grimm Balázs
Patthelyzet alakult ki az ENSZ indonéziai Bali szigetén zajló klímakonferenciáján, ahol az Egyesült Államoknak és az Európai Uniónak (EU) nem sikerült megállapodnia a kiotói jegyzőkönyvet felváltó új egyezményben rögzítendő károsanyag-kibocsátás csökkentésének mértékéről – adta hírül az AP. A tárgyalásokon az EU – tudományos vizsgálatokon alapuló – javaslata szerint a fejlett országoknak az 1990-es szinthez képest 2020-ig 25–40 százalékkal kellene csökkentenie emissziójukat. Az Egyesült Államok, Ausztrália, Japán és Kanada nem hajlandó elfogadni a tervezetet, ha abban konkrét számok szerepelnek. Álláspontjuk szerint ez korlátozná a későbbi megbeszélések mozgásterét.
Nem véletlenül hezitál Kanada és több más ország, hiszen nem tudják még a kiotói jegyzőkönyv aláírásával tett vállalásaikat sem teljesíteni – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Faragó Tibor, a konferencián részt vevő magyar delegáció tagja, a környezetvédelmi tárca főosztályvezetője, az ENSZ kormányközi éghajlat-változási testületével (IPPC) való együttműködés hazai koordinátora. Faragó szerint komoly eredménynek számít, hogy a legfontosabb alapkérdésben – abban, hogy valóban létezik klímaváltozás – egyetértenek a résztvevők, amiként abban is, hogy a célokról hivatalosan is tárgyalni kell. Balin az alapokról folyt az egyeztetés: milyen témakörökről és meddig tartson a vita. A kiotói jegyzőkönyv létrehozásában is szerepet vállaló Faragó úgy véli, legkésőbb 2009-ig el kell jutni a tárgyalások végére és tető alá kell hozni az új egyezményt. Azért addig, hogy több év ratifikálás után a dokumentum felválthassa a 2012-ben hatályát vesztő kiotói jegyzőkönyvet. (Az 1997-ben megalkotott kiotói protokoll 2005-ben lépett életbe.)
A most zajló tárgyalásokon az EU a jelzett időpontra feltétel nélkül húsz százalék csökkentést vállalt, azzal a kiegészítéssel, hogy ha mások is hasonló lépésre szánják el magukat, akkor a szám akár harminc százalékig is felkúszhat. Ezzel szemben – Faragó értelmezése szerint – az Egyesült Államok csak egy általános víziót támogat, konkrétumok nélkül. – Ha Amerika nem hajlandó egyértelmű lépéseket tenni a szennyező anyagok kibocsátásának csökkentéséért, akkor az unió távol marad a januári csúcsértekezletről – idézte az AFP Sigmar Gabrielt, Németország környezetvédelmi miniszterét.
Az ENSZ-főtitkár írása a 10. oldalon

Hallgat a drag queen, aki meggyalázta a magyar nemzeti jelképet a Pride-on – videó!