Nincs megállapodás Balin

Nem sikerült egyezségre jutnia az Európai Uniónak és az Egyesült Államoknak az ENSZ Bali szigetén zajló klímakonferenciáján a kiotói jegyzőkönyvet felváltó új dokumentumban rögzítendő károsanyag-kibocsátás csökkentésének mértékéről. A találkozó ma ér véget.

Grimm Balázs
2007. 12. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

n Grimm Balázs
Patthelyzet alakult ki az ENSZ indonéziai Bali szigetén zajló klímakonferenciáján, ahol az Egyesült Államoknak és az Európai Uniónak (EU) nem sikerült megállapodnia a kiotói jegyzőkönyvet felváltó új egyezményben rögzítendő károsanyag-kibocsátás csökkentésének mértékéről – adta hírül az AP. A tárgyalásokon az EU – tudományos vizsgálatokon alapuló – javaslata szerint a fejlett országoknak az 1990-es szinthez képest 2020-ig 25–40 százalékkal kellene csökkentenie emissziójukat. Az Egyesült Államok, Ausztrália, Japán és Kanada nem hajlandó elfogadni a tervezetet, ha abban konkrét számok szerepelnek. Álláspontjuk szerint ez korlátozná a későbbi megbeszélések mozgásterét.
Nem véletlenül hezitál Kanada és több más ország, hiszen nem tudják még a kiotói jegyzőkönyv aláírásával tett vállalásaikat sem teljesíteni – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Faragó Tibor, a konferencián részt vevő magyar delegáció tagja, a környezetvédelmi tárca főosztályvezetője, az ENSZ kormányközi éghajlat-változási testületével (IPPC) való együttműködés hazai koordinátora. Faragó szerint komoly eredménynek számít, hogy a legfontosabb alapkérdésben – abban, hogy valóban létezik klímaváltozás – egyetértenek a résztvevők, amiként abban is, hogy a célokról hivatalosan is tárgyalni kell. Balin az alapokról folyt az egyeztetés: milyen témakörökről és meddig tartson a vita. A kiotói jegyzőkönyv létrehozásában is szerepet vállaló Faragó úgy véli, legkésőbb 2009-ig el kell jutni a tárgyalások végére és tető alá kell hozni az új egyezményt. Azért addig, hogy több év ratifikálás után a dokumentum felválthassa a 2012-ben hatályát vesztő kiotói jegyzőkönyvet. (Az 1997-ben megalkotott kiotói protokoll 2005-ben lépett életbe.)
A most zajló tárgyalásokon az EU a jelzett időpontra feltétel nélkül húsz százalék csökkentést vállalt, azzal a kiegészítéssel, hogy ha mások is hasonló lépésre szánják el magukat, akkor a szám akár harminc százalékig is felkúszhat. Ezzel szemben – Faragó értelmezése szerint – az Egyesült Államok csak egy általános víziót támogat, konkrétumok nélkül. – Ha Amerika nem hajlandó egyértelmű lépéseket tenni a szennyező anyagok kibocsátásának csökkentéséért, akkor az unió távol marad a januári csúcsértekezletről – idézte az AFP Sigmar Gabrielt, Németország környezetvédelmi miniszterét.
Az ENSZ-főtitkár írása a 10. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.