Ukrajna aggódhat: a Pentagon is megerősítette a döntést

Sean Parnell, a Pentagon szóvivője megerősítette, hogy az amerikai védelmi minisztérium a külföldi fegyverszállítások átfogó felülvizsgálata miatt részben felfüggesztette a Kijevnek szánt katonai segítséget. Ukrajna korábban arra figyelmeztetett, hogy ez a lépés ösztönözheti Oroszországot a háború folytatására.

2025. 07. 03. 9:57
Pentagon épülete Fotó: BRENDAN SMIALOWSKI Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pentagon megerősítette, hogy felfüggesztették Ukrajna katonai támogatásának egy részét. Sean Parnell szóvivő szerint a felülvizsgálat célja annak biztosítása, hogy az amerikai katonai segítség megfeleljen a védelmi prioritásoknak. Mint mondta, ez egy józan, pragmatikus lépés egy olyan rendszer kialakítása felé, amely lehetővé teszi a szállított fegyverek és azok rendeltetési helyének alapos értékelését – írja az Origó.

A Pentagon megerősítette, hogy felfüggesztették Ukrajna katonai támogatását (Fotó: FLORENT VERGNES / AFP)
A Pentagon megerősítette, hogy felfüggesztették Ukrajna katonai támogatását (Fotó: AFP/Florent Vergnes)

A Fehér Ház korábban szintén megerősítette a szállítások felfüggesztését, azzal indokolva a döntést, hogy átfogó vizsgálatot végeznek az amerikai fegyverkészletek állapotáról – számolt be róla az Associated Press.

Ukrajna egyre kevesebb támogatáshoz jut 

A visszatartott eszközök között állítólag mintegy két tucat Patriot légvédelmi rakéta, több mint húsz Stinger rendszer, precíziós tüzérségi lőszerek, Hellfire rakéták, drónok, valamint több mint 90 darab F–16-osról indítható AIM levegő-levegő rakéta is szerepel – írja  The Kyiv Independent.

„A Védelmi Minisztérium feladata végső soron az, hogy megvalósítsa az elnök Amerika az első programját, és biztosítsa, hogy erővel érjünk el békét a világban” – mondta Parnell a Pentagon sajtótájékoztatóján.

Parnell hozzátette, hogy a minisztérium nem fog részletes tájékoztatást adni az Ukrajnának szánt hadianyagok típusáról, mennyiségéről vagy szállítási ütemezéséről. Elmondása szerint létrehoztak egy rendszert, amely lehetővé teszi annak átvizsgálását, pontosan milyen fegyvereket és hová küldenek.

A döntés az Egyesült Államokban is vitákat váltott ki: egy kétpárti kongresszusi csoport élesen bírálta a katonai szállítások leállítását.

„Egyszerre kell megerősítenünk az Egyesült Államok védelmi iparát itthon, és megadnunk a szükséges segítséget azoknak a szövetségeseinknek, akik brutális diktátorok ellen védik a szabadságukat. Az egyik a másik nélkül nem elfogadható” – mondta Brian Fitzpatrick republikánus képviselő, a Kongresszusi Ukrajna-munkacsoport társelnöke.

Mark Rutte NATO-főtitkár is megszólalt az ügyben. Július 2-án kijelentette, hogy megérti az Egyesült Államok szándékát saját védelmi képességeinek megőrzésére, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Ukrajnának sürgősen és tartósan szüksége van a támogatásra.

Ahogy arról a Magyar Nemzet beszámolt, a Fehér Ház bejelentette egyes fegyverszállítások leállítását Ukrajnába. Kijev ezzel kapcsolatban arra figyelmeztetett, hogy az amerikai fegyverszállítmányok megszakítása arra ösztönözheti Oroszországot, hogy folytassa a már negyedik éve tartó háborút.

Borítókép: Pentagon (AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.