Annál is jelentősebb az esemény, mivel tíz évvel ezelőtt, egyesületi formában jött létre a Hungart – a magyar vizuális művészek közös jogkezelő szervezete, hogy a képző-, ipar- és fotóművészek szerzői jogait képviselje, a kollektív jogkezelést ellássa. A kötelezően közös jogkezelésbe tartozik például a követői jogdíjak beszedése és felosztása, továbbá az üres képhordozói díjak, a kábeltévé-jogdíjak és a reprográfiai jogdíjak felosztása.
Egy évtizedes működése alatt a Hungart a kortárs művészet mecénálásából is egyre nagyobb részt vállalt. A szervezet elnöksége évente közvetlen támogatást nyújt az alkotómunkát kiemelten szolgáló célokra az alkotóművészeket tömörítő nagy társadalmi szervezetek részére, évente egy alkalommal pályázatot is kiír, részben egyéni ösztöndíjakra, részben alkotóművészeti társadalmi szervezetek rendezvényeinek, programjainak, kiadványainak megvalósítására.
Ez a tevékenység egyrészt azért hiánypótló, mivel a kulturális kormányzat újabb és újabb megszorításokkal nehezíti a kortárs művészet helyzetét, s a Nemzeti Kulturális Alap az idén is jelentősen csökkentette a pályázatokra kiosztható pénzmennyiséget. Ugyanakkor olyan új szervezetek, alapítványok jelentkeznek, amelyek a valódi polgári társadalmakra jellemzők. Másrészt azért jelentős az értékteremtő folyamat támogatása, mert – ahogyan Sárkány Győző grafikusművész, a szervezet elnöke fogalmaz – a Hungart az általa kiadott alkotói révén a három nagy vizuális művészeti területen befolyt jogdíjak egy részét elsősorban szakmai programok támogatására, szakmai szempontokat mérlegelve forgatja vissza a művészet világába. Az alkotók részben ezért is pályázzák meg évről évre nagy számban az ösztöndíjat. Ettől az évtől kezdve meghívásos rendszerben írják ki az ösztöndíjpályázatot, így azok is előtérbe kerülhetnek, akik szerényen a háttérben maradnának.
Az ösztöndíjak odaítélése és az ösztöndíjas időszakban végzett munka összegzése a mindenkori ösztöndíjasok együttesét tekintve jóval több, mint afféle korrekt megállapodás, illetve teljesítés két szerződő fél között. Egyféle önarcképet rajzol a kortárs magyar művészetről, beleértve az alkotókat s az alkotótevékenység támogatására vállalkozó szervezeteket, megmutatja vagy jelzi legalább, mely alapkérdések kapnak hangsúlyt az ezredfordulón, milyen értékek és hiányok jellemzik a mai magyar képző-, ipar- és fotóművészetet. Rangos nevek sorakoznak az idei ösztöndíjasok listáján is: Haraszty István szobrászművész, Molnár László József grafikusművész, Somogyi György festőművész, Vojnich Erzsébet festőművész, Polgár Ildikó porcelánművész, Polgár Rózsa textilművész, Máté Bence fotóművész és Tóth József fotóművész dolgozhat egy éven át a szervezet ösztöndíjával. A december 19-ig nyitva tartó beszámolótárlaton, amelyet Sinkovits Péter művészettörténész nyit meg, Berzy Katalin kerámiái, Remsey Flóra textiljei, Pataki Tibor festményei, Kalmár István és Olajos György grafikái, Holdas György plasztikái, Koncz Zsuzsa és Turay Balázs fotói szerepelnek.
Balatoni hajózás: kedvezményekkel és sűrített járatokkal indul a főszezon
