Holnap a gyógyszercég tulajdonosainak a lengyel Polpharmával tervezett társulásról, illetve az orosz Akrihin felvásárlásáról kell dönteniük. A nagy értékű tranzakciók révén a Richter a két ország piacán az előkelő második helyezést foglalhatja el. Ezzel szemben a cég hazai részesedése csaknem egy százalékkal, 6,23 százalékra csökkent, a társaság a magyarországi rangsorban a harmadik helyezést mondhatja magáénak.
Senki sem próféta a saját hazájában – így szól a régi bölcsesség, amely jelenleg a Richterre is igaz. A névadó Richter Gedeon által 1906-ban alapított magyar gyógyszergyár idei harmadik negyedéves jelentésében arról számolt be, hogy idehaza 14,2 százalékkal csökkent a cég forintban számolt árbevétele. Részben ennek köszönhető az is, hogy 2007 első kilenc hónapjában 39,4 százalékkal esett vissza a cégcsoport adózott eredménye. A hazai piacon elszenvedett veszteséget a társaság többek között a kiszámíthatatlan jogi szabályozásra, a kedvezőtlen makrogazdasági környezetre és a megszorítások miatt csökkenő keresletre vezeti vissza.
Ezzel szemben Lengyelország mellett szól, hogy ott hosszabb távon megalapozott a gazdaság növekedése, alacsony az infláció, és a gyógyszerpiacban jelentős tartalékok rejlenek – érvelt a Polpharmával tervezett közös üzlet bejelentésekor Bogsch Erik, a Richter vezérigazgatója. A sajátos megoldással végrehajtott társulással – tőkeemelés útján új Richter-részvények kibocsátása, amit a lengyelek 231 milliárd forint értékben jegyeznek le – a hazai gyógyszercég Lengyelország egyik leggazdagabb emberét, az élelmiszerekben, kozmetikai iparban is utazó Jerzy Starakot is megkapja azzal, hogy a mogulnak elnökhelyettesi pozíciót juttat a Richter igazgatóságában. A lengyelországi fúzió alkalmával két legyet üt egy csapásra a magyar gyógyszercég, hiszen új részvények kibocsátásával – 22 milliárd forint értékben – 80,62 százalékos részesedést szerzett a 70 éve működő orosz Akrihin társaságban. A csoport bővüléséből 35 millió dolláros megtakarítás származhat az érintett cégek számára. Ekkora összeget becsül a Richter, s további előnyös hatásokat, amiben a terjeszkedés november közepi bejelentése óta a Budapesti Értéktőzsdén befektetők is bizakodnak. A gyógyszercég papírjának árfolyama az elmúlt hetekben több ezer forintot emelkedett, átlépte a negyvenezer forintot is, az elemzők optimista többsége pedig 42–48 ezer forint közé jósolja a Richter-részvények jövőbeli értékét.
A Richter vezetése továbbra is elkötelezett a függetlenség mellett, de tisztában van azzal, hogy az önállóságot néhány év múlva már nem a nyugat-európai cégek, hanem az indiai, kínai társaságok veszélyeztetik – szögezte le Bogsch Erik a minap a portfolio.hu üzleti klubjának rendezvényén. A vezérigazgató ezt arra alapozta, hogy manapság a nemzetközi gyógyszerpiac élvonalbeli cégei sorra kihelyezik Távol-Keletre a termelést. Indiában a folyamatot megalapozza: az elmúlt évtizedekben az állam komoly támogatásokat áldozott arra, hogy az országnak saját gyógyszergyártása legyen. E protekcionista iparpolitika eredményeként ma India a negyedik a nemzetközi rangsorban, a világtermelés nyolc százalékát adja, ami évente 15 százalékkal növekszik, s emiatt a távol-keleti szakemberek a világpiaci elsőség elérését sem tartják elképzelhetetlennek.
Ebben bízik Dinesh S. Patel, az indiai Themis Medicare Ltd. tulajdonosa is, akinek a cégében 7,5 százalékos részesedéssel bír a Richter. Az üzletember a jövőbeli növekedésben rejlő lehetőségeket is a magyar céggel közösen szeretné kiaknázni. Patel és családja 1969 óta a Richter partnere, a Themis bombayi (mostani nevén Mumbai) irodaházában a tárgyalóterem falát a Richter Gedeon által alapított budapesti Sas patikáról készült felvételek díszítik. A magyar–indiai együttműködés legutóbbi eredménye a Mumbaitól 150 kilométerre északra, egy Vapi nevű városkában zöldmezős beruházással felépített gyógyszergyár. Az idei évtől már termelőüzemet működtető cégben a Richter 51 százalékos tulajdonrésszel bír. S hogy miért érdemes kiköltöznie a világ gyógyszeriparának Indiába, jól szemléltetik a vapi beruházás adatai: az építkezés 16 milliárd forintos költsége nálunk dupla ekkora lett volna, az európai átlag pedig ennek a négyszerese. Ekkora üzem éves működtetési költsége az EU-ban 15 millió dollár, Vapiban pedig csak 2,6 millió. Egy gyógyszergyári munkás havi bére Indiában 20 ezer forint körül mozog, a középvezetők 100–130 ezer forint között keresnek. Így nem nevezhető meglepetésnek, hogy a Richter Vapiban fejlesztést tervez. 2009-től indul meg – a kőbányai és dorogi üzemek mellett – Indiában is a gyógyszerekhez felhasznált hatóanyagok gyártása, amit a kapacitás jelentős bővítése követ.
Bozóttűz miatt leállították a vonatforgalmat a szegedi fővonalon
