Robbantak az élelmiszerárak

Döbbenetes számokat hozott nyilvánosságra tegnap a Központi Statisztikai Hivatal a mezőgazdasági áruk áremelkedéséről.

Dénes Zoltán
2007. 12. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezek szerint az agrártermékek átlagos termelői ára idén októberben 34,4 százalékkal haladta meg a tavaly októberit. A növényi termékek ára 63,1 százalékkal, az élő állatoké és állati termékeké 6,7 százalékkal növekedett. 2007. októberben az előző év azonos hónapjához viszonyítva a növényi termékeken belül meghatározó súllyal bíró gabonafélék termelői átlagára csaknem megduplázódott.
Az ipari növények ára átlagosan 22,5 százalékkal nőtt, s e termékcsoport drágulásában meghatározó szerepet játszott az olajnövények 50,4 százalékos áremelkedése. A burgonya termelői árának növekedési üteme 19,4 százalékos volt, ami enyhe mérséklődést jelent a korábbi hónapokhoz képest, a zöldségfélék árnövekedési ütemében viszont további gyorsulást mutattak ki a statisztikusok: az előző havi 12 százalék után októberben 31,5 százalékkal növekedett az áruk.
A drágulás akkor is nagy, ha csak az idei évet nézzük, mert az első kilenc hónapban a statisztikai hivatal a szektorban 16,9 százalékos árnövekedést mért az előző év azonos időszakához viszonyítva.
*
Az októberi időszakban a legjelentősebb súlyt képviselő zöldség a zöldpaprika volt a statisztikában. A zöldpaprika termelői ára 95,8 százalékos árnövekedést mutatott, ugyanakkor a közel azonos súlyú és így a zöldségek áralakulását szintén nagymértékben befolyásoló csemegekukorica ára „mindöszsze” 6,7 százalékkal növekedett. A gyümölcsök 59,8 százalékos árnövekedésére októberben az alma 112 százalékos és a szőlő 37,6 százalékos áremelkedése gyakorolt döntő befolyást.
A rendkívül magas mezőgazdasági termelői árak miatt válságos helyzetbe sodródtak az amúgy sem túl rózsás helyzetű vágóállattartók, mert miközben a takarmánynak való gabonafélék ára lényegében megduplázódott, a vágóállatok termelői ára nagy átlagban 1,6 százalékkal csökkent, ami egyértelmű veszteséget okozott az ágazatban. A húsféléken belül a vágósertés termelői ára 15, a vágómarháé pedig 16,3 százalékkal mérséklődött. Nőtt viszont a vágóbaromfi ára, mégpedig 25,6 százalékkal, s jelentősen, 22,3 százalékkal emelkedett az állati termékek ára is. A tej termelői ára 22,1, az étkezési tyúktojásé 25,8 százalékkal nőtt.
Bár a gyenge idei gazdasági növekedés magyarázatául az elemzők meg szokták említeni, hogy abban a mezőgazdaság egyszeri gyenge teljesítménye is ludas, könnyen lehet, hogy a brutális áremelkedés nem marad egyszeri jelenség. A Financial Times tegnapi elemzése szerint legalábbis az élelmiszerárak növekedése korántsem ért véget, az amerikai gabonakészletek jelentős zuhanása és az ezzel egy időben jelentkező erős kereslet miatt az élelmiszerársokk második hulláma fenyegeti a világgazdaságot. Az MTI beszámolója szerint a londoni gazdasági napilapnak nyilatkozó amerikai illetékesek azzal számolnak, hogy az amerikai búzakészletek hatvanéves mélypontra sülylyednek a 2007–2008-as mezőgazdasági évad végére.
Az Egyesült Államok a világ legnagyobb búzaexportőre, és az importőr országok erősen keresik az amerikai búzát, miután más országok csökkentették a kínálatot. Argentínában a hideg, Ausztráliában a szárazság károsította a búzatermést, Európában pedig árvizek akadályozták a termelést. A Deutsche Bank londoni szakelemzője szerint a készletek zsugorodása és az Ázsiában jelentkező hiány 2008-ra újabb, „felfelé ható ársokkot” okozhat. Az elemzők figyelmeztetései szerint a növekvő gabonaárak a hústermelők költségeit is tovább emelik, ami magasabb hús-, baromfi- és tejárakhoz vezet majd fogyasztói szinten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.