Újraegyesülnek a hajdani Zala és Vas vármegye magyarországi, szlovéniai és ausztriai települései, a Hegyeshalom– Nickelsdorf átkelő pedig ezentúl nem jelent már többet, mint egy üdvözlő-búcsúzó táblát az út mentén, amikor az autós átgördül az egyik schengeni országból a másikba, és például a sekély Ipoly folyón is át lehet majd gyalogolni gumicsizmában vagy egy fapallón. Az európai uniós belső határok megnyitása ugyanakkor nem jelenti azt, hogy az ausztriai, a szlovákiai és a szlovéniai átkelőknél a magyar állampolgárok okmányok nélkül hagyhatnák el az országot. A belső uniós határokon lebontják majd az „őrbódékat”, a hegyeshalmi átkelőnél pedig az eddigi tizennégy sávos ellenőrző pont helyett kétszer két sávos közutat, illetve később autópályát alakítanak ki, vagyis akadálytalanul, megállás nélkül lehet majd közlekedni.
A schengeni övezetbe lépés nem eredményezi azt, hogy a határátkelőkön többé már nem lesz ellenőrzés, ugyanis az osztrák– svájci közös európai labdarúgó-világbajnokság idejére például várhatóan időszakosan visszaállítják majd az ellenőrzést a magyar– osztrák határ túloldalán. Az uniós belső határok megszűnése nem vonatkozik a légi határokra, mivel ezeken a helyeken a schengeni ellenőrzési rendszer csak 2008. március harmincadika után lép életbe.
Az új Schengen-tagországokban egyébiránt nagy ünnepségek kísérik majd a belső határellenőrzéstől mentes övezet péntek 0.00 órakor hatályba lépő bővülését.
*
A csatlakozás alkalmából határnyitó ünnepségeket rendeznek szerte az országban is azokon a településeken, amelyek átkelőin december 21-től megszűnik az ellenőrzés. Orbán Viktor Fidesz-elnök ma délután Csáky Pállal, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnökével Esztergomban közösen nyitja meg azt a hajnalig tartó ünnepséget, amely a Duna két partján, Párkányban és a magyarországi városban zajlik. A hegyeshalmi–nickelsdorfi határátkelőnél este találkozik Gyurcsány Ferenc kormányfő Alfred Gusenbauer osztrák kancellárral, ahol közös nyilatkozatot írnak alá. Szentmargitbányán Benita Ferrero-Waldner külügyi és Kovács László vámügyi EU-biztos részvételével emlékeznek meg a vasfüggöny átvágásáról.
A schengeni övezethez eddig az EU 13 régi tagországa, valamint Izland és Norvégia tartozott; a régi EU-országok közül Nagy-Britannia és Írország nem része a rendszernek. Szintén nem schengeni ország még hivatalosan Svájc sem, de ez már csak idő kérdése. Az eddigi tizenöthöz most kilenc új ország csatlakozik: a balti államok, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Magyarország, Szlovénia és Málta. A 2004-ben EU-taggá vált tíz ország közül egyelőre kimarad Ciprus.
A schengeni övezetbe tartozás nemcsak a belső határok lebontását jelenti, hanem a közös külső határok hatékony ellenőrzését, egységes vízumpolitikát, megerősített igazgatási, vámügyi, rendészeti és bírósági együttműködést, valamint a schengeni információs rendszer (SIS) megbízható működtetését. Ausztria, Szlovákia és Szlovénia felé ezentúl teljesen szabadon lehet utazni, Románia felé olyan könnyített ellenőrzés lesz, amilyen idáig az osztrák–magyar határon volt. A román állampolgárok mint uniós polgárok gyorsított eljárással jöhetnek át, de a Románián keresztül beutazó harmadik országbelieket teljes schengeni ellenőrzésnek vetik alá, ahogyan azt az ukrán, a szerb és a horvát határon is tapasztalni lehet majd. Szerbiával és Ukrajnával megszűnik ugyan a vízummentesség, de a normál 60 helyett csak 35 euróba kerül, és akár öt évre is kiadható. A horvátok a jövőben is beléphetnek személyi igazolványnyal, mint ahogy ezt fordítva, a magyar utazók is megtehetik.
Egy tragédiára emlékezett Diogo Jota, mielőtt gólt szerzett Magyarországon
