Biden elnöksége alatt felerősödött a kereszténygyűlölet az Egyesült Államokban

Az Egyesült Államokban az utóbbi években aggasztó mértékben megszaporodtak az egyházi intézmények elleni támadások. Katolikus templomokat rongálnak meg, szent szobrokat döntenek le, oltárokat gyújtanak fel, és sátánista feliratokkal firkálják tele az épületek falait. A keresztényellenes cselekmények száma folyamatosan nő, miközben az elkövetők többsége ismeretlen marad.

Forrás: Origo2025. 07. 04. 12:12
Forrás: Képernyőkép/X
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai püspöki konferencia (USCCB) szerint a vallásellenes indíttatású támadások 2020 májusa óta váltak rendszeressé, és különösen katolikus templomokat érintenek. A Usccb.org hivatalos oldalon több mint háromszáz esetet dokumentáltak, míg a SAN.com szerint ez a szám már meghaladja az ötszázat – utóbbi egy 2025-ös becslés – írta az Origó.

Támadás
Hívők imádkoznak a floridai Doralban található Guadalupei Miasszonyunk katolikus templomban 2025. április 21-én (Fotó: AFP/Chandan Khanna)

A támadások skálája széles: megrongált szobrok, sátánista graffitik, templomban elkövetett testi bántalmazások is szerepelnek az esetek között. A cselekmények sokszor kifejezetten brutálisak, Jézus vagy Mária szobrait is meggyalázták – írja az Exxpress.

Mi áll a támadások mögött?

A jelenség mögött meghúzódó okokat nehéz pontosan meghatározni. Az USCCB nem azonosított egységes elkövetői csoportokat vagy világos motivációkat. Az esetek egy része célzottnak tűnik, mások inkább kaotikus rongálásként értelmezhetők.

Elemzők szerint a vallási intézmények elleni támadások hátterében társadalmi feszültségek, politikai polarizáció és egyre növekvő vallásellenesség állhat. Különösen a nagy társadalmi vitákat – például az abortusz jogi szabályozása körüli ellentéteket – követően emelkedik meg az incidensek száma.

Sokan az eseményeket a vallásos közösségek elleni növekvő intolerancia jeleként értelmezik, különösen aggasztónak tartva, hogy az elkövetők döntő többsége ismeretlen marad. Ez fokozza a félelmet és bizonytalanságot a hívek körében.

A CatholicVote.org saját statisztikája szerint a támadások az USA 43 tagállamát érintik, de különösen súlyos a helyzet Kaliforniában (69 eset), New York államban (58 eset) és Pennsylvaniában (35 eset).

Fotó: Képernyőkép

A térképen jól kirajzolódik: főként az erősen urbanizált, társadalmi-politikai feszültségekkel terhelt államok a legérintettebbek. Bár a konkrét esetek többségében nincs egyértelműen megnevezett indíték, a migráció, abortusz és LGBTQ-jogok körüli viták közvetett hatást gyakorolhatnak a hangulatra.

Borítókép: Képernyőkép/X

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.