Az amerikai püspöki konferencia (USCCB) szerint a vallásellenes indíttatású támadások 2020 májusa óta váltak rendszeressé, és különösen katolikus templomokat érintenek. A Usccb.org hivatalos oldalon több mint háromszáz esetet dokumentáltak, míg a SAN.com szerint ez a szám már meghaladja az ötszázat – utóbbi egy 2025-ös becslés – írta az Origó.

A támadások skálája széles: megrongált szobrok, sátánista graffitik, templomban elkövetett testi bántalmazások is szerepelnek az esetek között. A cselekmények sokszor kifejezetten brutálisak, Jézus vagy Mária szobrait is meggyalázták – írja az Exxpress.
Mi áll a támadások mögött?
A jelenség mögött meghúzódó okokat nehéz pontosan meghatározni. Az USCCB nem azonosított egységes elkövetői csoportokat vagy világos motivációkat. Az esetek egy része célzottnak tűnik, mások inkább kaotikus rongálásként értelmezhetők.
Elemzők szerint a vallási intézmények elleni támadások hátterében társadalmi feszültségek, politikai polarizáció és egyre növekvő vallásellenesség állhat. Különösen a nagy társadalmi vitákat – például az abortusz jogi szabályozása körüli ellentéteket – követően emelkedik meg az incidensek száma.
Sokan az eseményeket a vallásos közösségek elleni növekvő intolerancia jeleként értelmezik, különösen aggasztónak tartva, hogy az elkövetők döntő többsége ismeretlen marad. Ez fokozza a félelmet és bizonytalanságot a hívek körében.
A CatholicVote.org saját statisztikája szerint a támadások az USA 43 tagállamát érintik, de különösen súlyos a helyzet Kaliforniában (69 eset), New York államban (58 eset) és Pennsylvaniában (35 eset).

A térképen jól kirajzolódik: főként az erősen urbanizált, társadalmi-politikai feszültségekkel terhelt államok a legérintettebbek. Bár a konkrét esetek többségében nincs egyértelműen megnevezett indíték, a migráció, abortusz és LGBTQ-jogok körüli viták közvetett hatást gyakorolhatnak a hangulatra.