Elkezdődött a nyári tanítási szünet, ami sok diáknak nem csupán a vakációt jelenti, hanem nyári munkát is. Vannak, akik először lépnek a munkaerőpiacra, először lesz önálló keresetük. A családokban ilyenkor felmerülhet: hol érdemes számlát nyitni a gyereknek a megkeresett pénz kezelésére.

Ilyen kedvezményeket kínálnak a diákszámlák új tulajdonosainak
– A nyári diákmunkaszezon elindulásával a fiatalok ezrei tapasztalják meg először, milyen érzés a saját munkájukért fizetést kapni. Amikor a diák már nem csak zsebpénzt kap, hanem munkabért, a bankszámla szerepe is gyökeresen megváltozik – mondta el a bankszámla fontosságáról Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője, aki arról is beszélt, milyen kedvezményekkel próbálják megnyerni a bankok az új, fiatal ügyfeleket.
A diákszámlák jellemzően díjmentes számlavezetést, díjmentes bankkártyát kínálnak, de ennél többet is nyújthatnak:
- nyitási bónuszokkal,
- jóváírásokkal
- és hosszú távú díjmentességgel igyekeznek megnyerni a diákokat, a jövő ügyfeleit, valamint a szüleiket.
Fontos szempont a bankválasztásnál, hogy a diák megkeresett pénze könnyen hozzáférhető legyen, és a számlahasználat ne járjon extra költségekkel. A számlavezetés ezeknél a speciális számláknál jellemzően feltétel nélkül díjmentes bizonyos életkorig.
Ezeket kínálják a bankok
Az OTP Junior számlája 24 éves korig feltétel nélkül díjmentes, és nulla forint a számlához kapcsolódó bankkártya éves és kibocsátási díja. Továbbá a 14 év feletti ügyfelek havi százezer forintig díjmentesen utalhatnak elektronikusan, ha a számlához beállítják ezt a kedvezményt. Ezenkívül a fiatalok akár öt–harminc százalék pénzvisszatérítést is kaphatnak a vásárlásaik utána a kedvezményprogram partnereinél. A külföldi nyaralás során pedig a devizaváltás lehet kedvezőbb.
A Gránit Bank Family Junior számlacsomag a 18. életév betöltéséig díjmentes, ugyancsak díjmentes bankkártyával. Az Erstének is kedvező ajánlata van: az EgySzámla díjcsomag diákkedvezmény 26 éves korig biztosít díjmentes számlavezetést és kedvezményes használatot, a hozzá kapcsolódó diákkártya éves díja is kedvező, jelenleg 2692 forint.
A CIB, az UniCredit, a Raiffeisen és a K&H bankoknál is díjmentes a számlavezetés, az első évben a bankkártya éves díját is elengedik. Az MBH Bank pedig a számlanyitástól számított két éven keresztül tartja a díjmentességet a diákszámlájára.
Ilyen nyitási bónuszok várják a fiatalokat
Több bank kínál húsz–hatvanezer forint értékben bónuszokat, pénzvisszatérítéseket az új ügyfeleknek a számlanyitás mellé. A feltételeket is a diákokhoz illesztették, és könnyebben teljesíthetők: nincs elvárt beérkező utalás, jellemzően kártyás vásárlást kell teljesíteni, valamint aktiválni kell a mobilbanki alkalmazást és a bankkártyát. Ezeket a jóváírásokat akár még nyár vége előtt megkaphatja a számlatulajdonos, és a diákmunkával megkeresett pénz kiegészíthető vele.
Előfordul, hogy a számlanyitási bónusz összege függ a fiatal aktuális életkorától. Az OTP Junior számlánál például egy kiskorú 12 éves kortól húszezer forint jóváírást kaphat, míg 18 éves kortól harmincezer forint szerezhető.
A további felmerülő költségekében bankonként eltérő kondíciókkal találkozhatunk. A bankkártyás vásárlások természetesen díjmentesek, azonban az egyéb tranzakciók, mint az átutalás, a készpénzfelvétel már nem.
Nem ingyenes a készpénzfelvétel
Jellemzők a kedvezményes, akár a felnőttszámlákénál alacsonyabb díjak, de például a jogszabályi ingyenes készpénzfelvételi nyilatkozat csak 16 éves kortól tehető, emiatt az ATM-es készpénzfelvételnek van díja a diákok számláin, még ha nem is magas összeg.
A BiztosDöntés.hu diákszámla-kalkulátora alapján ezek a díjak 270 és 1864 forint között mozognak harmincezer forintnyi készpénz ATM-ből felvétele esetén – tette hozzá a szakértő.
A MagNet Banknál van azonban kivétel: a Csillag számlacsomag, amely szintén nullaforintos havi díjú, 14 éves kortól igényelhető, és a bank ettől az életkortól saját ingyenes készpénzfelvételt biztosít.
– A számla kiválasztásánál célszerű elsődleges szempontként a bankszámla fenntartását vizsgálni, és olyat választani, amivel hosszabb távon is jól jár a gyermek, és még jóváírást is szerezhet – hangsúlyozta a BiztosDöntés.hu szakértője.
A nyári diákmunka nemcsak a pénzkeresetről és a zsebpénz kiegészítéséről szól, hanem kiváló alkalom a pénzügyi tudatosság alapjainak elsajátítására is.
Az adómentesség óriási könnyebbség, de emellett fontos, hogy a megkeresett összeget a diák ne csak elkölteni tudja, hanem megtanulja beosztani, félretenni és biztonságosan kezelni
– véli a szakértő.
Ehhez pedig egy speciálisan fiataloknak szóló bankszámla jelentheti az ideális megoldást.