Az összes megkérdezett (1000 fő) 36 százaléka helyesli, míg 33 százalékuk nem tartja jó ötletnek a népszavazást. E körön belül – a kutatóintézet felmérése szerint – a 18–44 éves korosztály többsége jó ötletnek tartja, míg az ennél idősebbek nagyobbik része már nem. Leginkább a nyugdíjasok, a munkanélküliek, valamint az alapfokú képesítéssel rendelkezők szkeptikusak a kezdeményezéssel szemben. Ugyanakkor a budapestiek, a megyeszékhelyen élők és a falusiak nagyobbik része is helyesli a referendumot; az „egyéb városokban élők” többsége viszont nem.
E szubjektív vélemények azonban nem nyújtanak teljes képet a referendum várható sikeréről, illetve sikertelenségéről: a szavazáson részt venni szándékozók aránya viszont már annál inkább. A megkérdezettek több mint 60 százaléka ugyanis (legalábbis most ezt mondta) elmegy szavazni. E részvételi arány közel tíz százalékkal magasabb azokénál, mint akik a parlamenti választásokon kívánnak élni szavazati jogukkal. A részvételüket biztosra ígérők körében ráadásul elsöprő azoknak a száma, akik az igen mellé húznák be az ikszet: a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlését a voksolni szándékozók 90, illetve 91 százaléka tartaná helyesnek, míg a tandíj megszüntetését 81 százalékuk szavazná meg.
A megkérdezettek elsöprő többsége – pártpreferenciától függetlenül – nem tartja valószínűnek, hogy a kormány lemond a számára kedvezőtlen népszavazási eredmény után. A Fidesz-szavazóknál a legkiegyenlítettebbek a vélemények, itt 39:39 százalékos a „lemond – nem mond le” lehetőségekben hívők aránya; a szocialistáknál ez a ráta százalékban 9:64 arányban alakul, az SZDSZ szimpatizánsainak 21 százaléka szerint távozik a kabinet, 54 százalék szerint marad. Az MDF-esek 23:57 százalékos megoszlásban vélekednek a kérdésről. Még érdekesebb az a felvetés, hogy az egyes pártok támogatói szerint le kell-e mondania a kabinetnek. Az nem meglepő, hogy a Fidesz szavazóinak közel kilenctizede szerint mennie kell a Gyurcsány-kormánynak. Ez az arány nagyjából június óta állandónak mondható. Az viszont figyelemre méltó, hogy az MSZP-bázisnak nyár elején mindössze 7 százaléka menesztette volna a kormányt a népszavazás hatására; ez az arány novemberre közel megháromszorozódott. Novemberre már majd minden ötödik szocialista szavazó (19 százalék) látja úgy: a népszavazás után mennie kellene a kormánynak.
Teljesül Ancelotti nagy álma, megvan az új csapata
