Sorra érkeznek a hírek az ország minden tájáról színesfémlopási esetekről, az alkalmazott módszerek pedig rávilágítanak: mára már nem csak „megélhetési bűnözők” lopják a nemesfémeket, hiszen egy sokmázsás szobor, több száz méter vasúti sín vagy egy komplett híd eltulajdonítása komoly szervezési feladatot igényel. – Az illegális színesfém-kereskedelem mára a szervezett bűnözés része lett – mondta lapunknak Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) elnöke. Gémesi szerint az is nonszensz, hogy egy rajtakapott tolvaj pár ezer forintos büntetéssel megúszhatja a felelősségre vonást, aki pedig többször lebukik, az néhány hónap börtön után ott folytatja, ahol abbahagyta. A városvezető úgy látja: ha pontosan dokumentálnák az adásvétel folyamatát, visszaszorulna a színesfémbűnözés.
A MÖSZ ezért október közepén javaslatcsomagot nyújtott át három minisztériumnak, a gazdasági és közlekedési, az igazságügyi és rendészeti, valamint a környezetvédelmi és vízügyi tárcának, melyben indítványozzák, hogy a hulladékfém-kereskedést ne kereskedelmi, hanem hulladékgazdálkodási folyamatként kezelje az állam.
A tervezetet átadták Kiss Péter kancelláriaminiszter megbízottjának is, emellett konzultatív fórum alakult az öt parlamenti párt és az érintett szaktárcák részvételével. A KvVM által aláírt állásfoglalásban szerepel, hogy az érintett felek elkötelezik magukat a színesfémlopások és az illegális -felvásárlás elleni küzdelem mellett. Az aláírók megállapodtak abban is, hogy a Miniszterelnöki Hivatal koordinációja mellett a szaktárcák részt vesznek egy intézkedési csomag kidolgozásában, amely még várhatóan ebben az évben elkészül.
Ezért is furcsa, hogy két kereszténydemokrata politikus, Latorcai János és Salamon László előterjesztését, amelyben a színesfémlopás szigorúbb büntetését kezdeményezték, az Országgyűlés kormánypárti többsége a múlt héten elutasította. Salamon László elmondta: szerették volna elérni, hogy a színesfémtolvajlás és az orgazdaság minősített esetet képezzen, vagyis tervezetük szerint a fémtolvajok bűntettük elbírálása során automatikusan eggyel súlyosabb büntetést kaptak volna.
– Nem következetes a kormányzat, de ezt számos más esetben is megtapasztaltuk már, azonban hogy mi lehetett a valóságos motivációjuk, csak találgatni tudjuk – kesergett a kereszténydemokrata politikus.
Egy októberi interpellációra válaszolva a gazdasági tárca államtitkára, Garamhegyi Ábel utasította el a törvényt szigorító javaslatot, mondván, a szabályozással „minden rendben van”.

Kulja doktor csótányozott, a Péterfy Sándor utcai kórház feljelentette