Magyarország schengeni csatlakozása fontos állomás az európai egységesülés és a történelmi magyar nemzet belső kohéziójának megerősítése útján – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a schengeni határnyitó ünnepségen a hegyeshalmi autópálya-határátkelőnél csütörtökről péntekre virradó éjjel. Éjfélkor Göncz Kinga külügyminiszter, Gyurcsány Ferenc kormányfő, Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter leemelte az utolsó határőrsorompót a tartóoszlopról a nagyszámú közönség ovációja és tapsa közepette. Az ünnepi pillanat hangulatát tűzijáték emelte, majd felhangzott Beethoven Örömódája és a magyar Himnusz.
Gyurcsány Ferenc ünnepi köszöntőjében azt hangoztatta, hogy a schengeni csatlakozással nemcsak az európai belső határok omlanak le, hanem azok is, amelyek a XX. században a korábban egységes magyar nemzetet szétszakították. Göncz Kinga rámutatott: biztonságot kell nyújtani a schengeni zónán belül élőknek, mégpedig úgy, hogy közben a kapcsolattartás lehetőségét is megteremtsük azoknak, akik a magyar közösséghez tartoznak ugyan, de a schengeni térségen kívül élnek. Takács Albert kiemelte: a csatlakozás napjától egy kicsit több Európa lesz Magyarországon és egy kicsit több Magyarország és magyarság lesz Európában.
Tegnap nulla óra után néhány perccel az útlevélkezelők kiléptek a fülkéből, és azt kulcsra zárták. A jelentéstételt követően átadták a kulcsokat Béndek Józsefnek, a határőrség országos parancsnokának, majd levonták a határőrség zászlaját. A kormány emlékkövet állított a határtérségbe annak tiszteletére, hogy a schengeni övezet bővítésével a történelmi országhatárok már nem elválasztják, hanem összekötik Európa népeit.
Alfred Gusenbauer osztrák kancellár és Gyurcsány Ferenc közös nyilatkozatban méltatta a schengeni határ eltűnését.
A miniszterelnök tegnap a Nógrád megyei Cered és a szlovákiai Tajti között, ahol korábban a senki földje volt, arról is szólt, hogy „szörnyű hozadéka” volt a magyar történelemnek, amikor a XX. század elején Magyarország 400 év után először újra önálló állam lett, de ez az önállóság azzal is együtt járt, hogy új határok keletkeztek. – Azok a határok elválasztottak magyart és magyart, családokat és barátokat, de majd kilencven év elteltével ezek a határok most leomlanak, és a demokratikus Magyarország csatlakozik Európa demokratikus közösségéhez – hangsúlyozta, hozzátéve, ez nem kárpótlás ugyan az elveszett történelem egy darabjáért, de legalábbis gyógyír a fájdalmakra.
– Nemcsak országokat, hanem térségeket, településeket és embereket fog összekötni a határok felszámolása, amivel revánsot veszünk ma a XX. századon – közölte Szili Katalin a nemesnép–kebelei (Kobilje) magyar–szlovén határátkelőn tartott ünnepségen tegnap. A parlament elnöke úgy fogalmazott: most érezzük igazán, hogy európai polgárok lettünk, és most tudjuk igazán, hogy mit jelent a szabadság. A házelnök a Fertőrákos és Mörbisch (Fertőmeggyes) közötti egykori határon és a soproni határátkelőnél tartott ünnepségen is részt vett. Itt a burgenlandi tartományi parlament elnöke, Walter Prior azt mondta, hogy a történelem minket igazolt, azokat, akik sosem felejtették el azt, hogy össze kell nőnie annak, ami egyébként is összetartozik.
– A belső határokat fel kell oldani, mert az az egység, amit Európa képvisel, olyan fontos, hogy túl kell lépnünk a nemzeti különbözőségeken – mondta Harrach Péter, az Országgyűlés alelnöke Balassagyarmaton, Magyarország és Szlovákia teljes jogú schengeni tagságának ünnepségén. Dusan Caplovic, Szlovákia miniszterelnök-helyettese annak a reményének adott hangot, hogy a két ország lakói ezentúl többször találkoznak, több lesz a kézfogás, mint eddig volt, sikeresebb lesz az együttműködés, és a határok az emberi lelkekből is eltűnnek. A szlovák parlament elnöke, Pavol Paska tegnapi nyilatkozatában sajnálatosnak minősítette, hogy – miként a szlovák hírügynökség idézte – „Magyarországon a Szlovákiával való kapcsolat még mindig politikai kulcskérdés. És mindez annak ellenére, hogy személyes szinten sok kérdést rendeztünk. Hiszek benne, hogy a határsorompók felszámolása a legjobb út lesz a negatív tendenciák legyőzésére” – tette hozzá.
Fazakas küldött. Az Európai Parlament elnöksége úgy határozott, hogy a magyar–osztrák–szlovák határon ma José Manuel Barroso bizottsági elnök és José Socrates, a tanács soros elnökségét betöltő portugál miniszterelnök, valamint Gyurcsány Ferenc magyar, Alfred Gusenbauer osztrák és Robert Fico szlovák miniszterelnökök részvételével tartandó ünnepségre Hans-Gert Pöttering elnök képviseletében Fazakas Szabolcsot, az Európai Parlament elnökségének tagját delegálja. (L. I.)
Lapulnak a máskor hangos jogvédő szervezetek, ha egy volt fideszes miniszter a bántalmazott
