Nem akarják a zuglói civil szervezetek, hogy a Herminamezőre egy monumentális – 30 méter magas és 40-50 ezer négyzetméter alapterületű – bevásárlókomplexum épüljön. Az erre a célra kiszemelt terület a főváros és a BKV tulajdonában van. A Fővárosi Közgyűlés balliberális többsége – mint azt megírtuk – csütörtökön este megszavazta azt a módosítást, ami zöld utat adhat a beruházásnak. Ehhez azonban a kerületi önkormányzatnak is módosítania kell a szabályozási tervét. Rátonyi Gábor (Fidesz) képviselő, aki az előző ciklusban polgármester volt, elmondta: még az ő idejében kezdődtek meg a rendezetlen állapotú terület fejlesztéséről a tárgyalások, de akkor még szó sem volt arról, hogy egy szállodát, irodaházat és bevásárlóközpontot magában foglaló megakomplexumot építene a beruházó bank a zöldövezetéről híres kerület közepébe.
– Nyilvánvaló, hogy a területtel kezdeni kell valamit, és az is tény, hogy a parkolási gondokat előbb-utóbb meg kell oldani. De nem így, nem harminc méter magas épületekkel, ahol a kieső zöld területeket a tetőn kialakított kertekkel kompenzálnák, és a beépítettség eléri a nyolcvan százalékot – szögezte le. Felhívta a figyelmet arra, hogy a környéken a közlekedési helyzet így is kritikus, újabb, ezreket nap mint nap odavonzó beruházás csak akkor képzelhető el, ha az úthálózat, a parkolás és a tömegközlekedés terén megteremtik ennek a feltételeit. Ellenkező esetben a környéken lakók élete valóban pokollá válhat. Mint mondta, a közlekedési következményekre vonatkozó hatástanulmány az ő tudomása szerint nem is készült. Kitért arra is, elgondolkodtató az a sietség, ahogy a beruházással kapcsolatos ügyek folynak, különös tekintettel arra, hogy az elmúlt egy évben az ellenzéki képviselők nem is értesültek róla, hogy mi készül. Pedig a történtek – a csütörtöki szavazás – azt bizonyítják, a főváros és a kerület folyamatosan tárgyalt az ügyben. A Fidesz-frakció nevében – amely egyébként az ésszerű fejlesztés pártján van – úgy nyilatkozott: a beruházáshoz szükséges módosításokat a jobboldal nem fogja megszavazni. A balliberális – SZDSZ-es vezetésű – kerület ettől függetlenül áldását adhatja a szükséges módosításokra, ám mind a Fidesz, mind pedig a civilek – a Herminamezőért Polgári Kör (1990), a Zöldövezet Közhasznú Egyesület, valamint a Levegő Munkacsoport – tiltakozik a beruházás ellen. Az összes lehetséges lépést meg fogják tenni az átgondolatlan, ebben a formában romboló beruházás ellen.
A tiltakozó civil szervezetek képviselője lapunknak úgy nyilatkozott: nem hagyják, hogy tönkretegyék a főváros egyik, a védett épületeiről, fasorairól, zöld területeiről híres „gyöngyszemét”. A civilek képviselője elmondta: úgy tudják, a területet a főváros, illetve a BKV nem is adta el, csak a hasznosítási jogot kapta meg a több fővárosi projektben is érintett bank ingatlanfejlesztéssel is foglalkozó leányvállalata. Ikvai-Szabó Imre SZDSZ-es főpolgármester-helyettes azzal biztatta a szavazásra a képviselőket, hogy az elutasítás mindenkinek kárt okozna: a beruházónak és a fővárosnak is.
Támadást indítottak a húszik Izrael repülőtere ellen
