Túlságosan szigorú fejlesztési pályázatok

Csécsi László
2007. 12. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) pályázatai túl bonyolultak, teljesíthetetlen növekedési elvárásokat tartalmaznak, a gyakori módosítások miatt igen körülményesek – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Kifejtette, a jelenlegi rendszer alkalmatlan arra, hogy elősegítse a magyar gazdaság európai felzárkózását. Jövőre például visszamenőleges árbevételi követelményeknek is meg kell felelniük az ÚMFT pályázatain indulóknak, vagyis csak az a cég pályázhat, amelyiknek az árbevétele nem csökken az idén 5 százalékkal nagyobb mértékben. Ez a követelmény a mai zsugorodó piacok mellett leküzdhetetlen akadályok elé állíthatja a vállalkozásokat. Ráadásul a követelmények között szereplő árbevétel-növekedési elvárások is jelentősen szűkíthetik a pályázók körét.
Parragh László szerint épp ellentétesen kellene eljárni. Egyszerűsíteni kellene a pályáztatás rendszerét, nem szabadna az európai uniós követelményeknél szigorúbb feltételeket támasztani. Az elnök úgy látja, hogy túlságosan nagy önerőt követelnek meg a pályázóktól. Az uniós szabályozás szerint már 50 százalékos önrész is elegendő lenne, a jelenlegi magyar szabályok viszont 70-80 százalékot írnak elő, elsősorban a mikro- és kisvállalkozások előtt zárva be ezzel a kaput. Az elnök elmondta, hogy az idén a források kevesebb mint 5 százalékát tudjuk lehívni, és ez az arány jövőre sem növekszik jelentősen.
További gond, hogy a pályázat meghirdetése után is változhatnak a feltételek, így a vállalkozások nem látják tisztán, hogy milyen elvárásoknak kell megfelelniük. – Nem önmagában a módosításokkal van gond – állítja a kamara elnöke –, hanem azzal, hogy ezek gyakran csak véletlenül derülnek ki. Olyan eset is előfordult, hogy a november 16-án beadandó pályázat kitöltő programját 13-án és 14-én is megváltoztatták, holott az anyagok többsége addigra már elkészült. Parragh célszerűnek tartaná, ha a vesztes pályázatok megkapnák a rájuk vonatkozó indoklást, így okulhatnának a hibáikból, és elejét lehetne venni azoknak a feltételezéseknek is, hogy nem teljesen objektív szempontok érvényesülnek egyes elbírálásoknál.
2007 és 2013 között 7 ezermilliárd forint áll rendelkezésre az operatív programok központi és pályázati céljaira, ebből 1300-1400 milliárd használható fel gazdaságfejlesztésre. A kamara álláspontja szerint ez az arány túl kicsi, a versenyképesség helyreállítása érdekében mindenképpen növelni kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.