Újabb ígéret a gazdasági felzárkózásra

Ma tárgyalja a kormány a konvergenciaprogram frissített változatát, amelynek fő mutatói ismét más számokat tartalmaznak az egy évvel korábbi verzióhoz képest. Eddigi konvergenciaprogramjainkban egy a közös: bármikor is készültek, hazánkat  mindig két év választotta el bennük a fellendüléstől. Közben eldőlt, hogy a jövő évi költségvetés 1118 milliárd forintos hiánynyal számol.

Szabó Eszter
2007. 12. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Péntekig kell elküldeni hazánknak a magyar államháztartás helyzetét felvázoló konvergenciaprogram aktualizált változatát Brüsszelnek. A Pénzügyminisztérium előterjesztése alapján a kabinet ma tárgyalja a dokumentumot, és véglegesíti az abban meghatározott adatokat. Kérdés, hogy a frissített változatból mi valósul meg az elkövetkező években, hiszen az eddigi menetrendekből és a bennük szereplő kormányzati ígéretekből eddig vajmi kevés teljesült.
Hazánknak 2003 óta kell elkészítenie, s rendszeres időközönként frissítenie az ország felzárkózására vonatkozó programot. Az egymást követő dokumentumokban leírtak döbbenetes különbségeket mutatnak. A 2003 és 2005 között készült anyagokban vázolt pályáról teljesen letért az ország, s minden évben épp az ellenkezője valósult meg annak, amit a szocialista–szabad demokrata kabinet rögzített. A két évvel ezelőtt készített dokumentum például erre az évre négyszázalékos gazdasági növekedést, háromszázalékos inflációt, 57,9 százalékra csökkenő államadósságot és 3,3 százalékos államháztartási hiányt határozott meg. A ma megvitatandó dokumentum ezzel szemben mindössze 1,7 százalékos 2007-es növekedésről szól, 7,9 százalékos pénzromlás, 66,5 százalékra emelkedő államadósság és 6,4 százalékos deficit mellett.
*
Hasonlóan nagyok az eltérések a többi gazdasági mutató tekintetében is. Míg a korábbi programok különböző mértékben ugyan, de az adóterhelés csökkenését, az állami újraelosztás mérséklését, az adósság után fizetendő kamatteher enyhülését, valamint a munkanélküliség és a foglalkoztatás javulását rögzítették idénre és a jövő évre, addig a mostani dokumentum ugyanerre az időszakra stagnálást, illetve romlást jelez. A legmarkánsabb eltérést az államadósság mutatószámaiban lehet látni. A 2004 decemberében közzétett konvergenciaprogram például 50,6 és 48,3 százalékos GDP-hez mért adósságállományokat határozott meg 2007-re és 2008-ra, ami kiábrándító távolságra van a tényektől és a lehetőségektől. A legújabb számok szerint ugyanis államadósságunk még 2011-ben is jóval 60 százalék fölött lesz.
A különbségek ellenére egy pont valamennyi programban közös: bármikor is készültek, a bennük szereplő adatok szerint hazánknak mindig két évet kellett várnia a fellendülésre. Ez igaz a ma tárgyalandó programra is, amelynek fő mutatói ismét más számokat tartalmaznak az egy évvel korábbi verzióhoz képest. Figyelemre méltó, hogy a frissített adatok még a két hónappal ezelőtt közzétettekhez viszonyítva is megváltoztak, hiszen a jövő évi költségvetést más makrogazdasági pályára alapozva készítette el a pénzügyi tárca.
Mindeközben az Országgyűlés tegnap elfogadta a költségvetés fő számait. A parlament a büdzsé bevételi főösszegét 7899 milliárd forintban, kiadási főösszegét 9017 milliárd forintban, hiányát pedig 1118 milliárd forintban határozta meg, az eredeti költségvetési törvényjavaslat tehát csak minimális mértékben változott. A javaslatot 206 igen, 140 nem szavazattal, tartózkodás nélkül fogadta el az Országgyűlés. A munkát a költségvetés részletes vitájával jövő héten folytatják a honatyák.
A 2008-as büdzsé vitájának tegnapi zárszavában Veres János azt hangsúlyozta, hogy 2009-től lényegesen gyorsabb ütemben növekedhet majd a magyar gazdaság. A pénzügyminiszter a kormányzati intézkedések sikereként értékelte a magyar gazdaság lelassulását. Azt hangoztatta, hogy az egy százalékot mutató GDP-adat azért ilyen alacsony, mert a reformok eredményesek.
Varga Mihály, az Országgyűlés költségvetési bizottságának elnöke ezzel szemben arra hívta fel a figyelmet, hogy a jövő évi büdzsé ismét ingatag lábakon áll, mert olyan adatokon alapul, amelyek nem egyeznek meg a jegybank számításaival. Emlékeztetett: a Magyar Nemzeti Bank jóval magasabb inflációval és szerényebb gazdasági növekedéssel számol 2008-ra. A Fidesz alelnöke arra is kitért, hogy a kormány a közszférában nullaszázalékos bérnövekedést tervez, miközben a konvergenciaprogram módosításában adóemeléssel számol, ennek pedig reálbércsökkenés lehet az eredménye jövőre.

Veresé lett a kormánynegyed. Mától Veres János pénzügyminiszter veszi át a kormányzati negyed beruházásának irányítását Kiss Pétertől, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető minisztertől. Az erről szóló kormányhatározat a Magyar Közlönyben jelent meg. Láng Balázs, a kormányzatinegyed-projekt kommunikációs vezetője tegnap a beruházás jelentős költségvetési kihatásával és az állami vagyon egységes kezelésével indokolta a váltást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.