(Köln)
Évekkel ezelőtt Joschka Fischer, a német diplomácia akkori irányítója utasította a külképviseletek alkalmazottait: kétes esetekben részesítsék előnyben az utazási szabadságot. A nagyvonalú ügyintézés azt eredményezte, hogy ugrásszerűen megemelkedett a Kijevben és Moszkvában kiadott vízumok száma, s nyomasztó méreteket öltött az illegális embercsempészés. A turistaként érkezett ukránok és oroszok nagy része nem tért vissza hazájába. A berlini parlament bizottságot hozott létre az ügy kivizsgálására, a 2006-os jelentés szerint sikerült gátat vetni a korrupciónak.
Az újabb botrány kirobbanása oda vezetett, hogy a külügyi tárca több Moszkvában és Kairóban dolgozó munkatársnak felmondott. Az oroszországi német nagykövetség egyik alkalmazottja több mint ezerkétszáz személyt juttatott egész esztendőre érvényes vízumhoz. Az egyiptomi képviselet hat helyi munkatársa százharminckét engedélyt adott ki jogtalanul. A külügyi tárca azzal magyarázkodott, hogy a csalásokra a minisztérium ellenőrei bukkantak rá, és a majd ötmillió feldogozott kérvény között csak ezerötszáz visszaélésre bukkantak.
Két Ukrajnában és Oroszországban vizsgálódódó kereszténydemokrata képviselő mást tapasztalt. Azt kifogásolják, hogy Moszkvában a vízumkérvények tetemes részét utazási irodákon keresztül nyújtják be, és ezeket a vállalkozásokat nem ellenőrzik rendszeresen a szövetségi bűnügyi hivatal emberei. Emellett orosz kormányhivatalok és német cégek sokszor kérik az úgynevezett expresszvízumok kiadását. A konzervatív politikusok elmondták: Kairóban mindössze négy munkatárs foglalkozik az iratok feldolgozásával, holott Egyiptom az ott tapasztalható iszlám szélsőségesek miatt biztonságpolitikailag érzékeny országnak számít.
Balatoni hajózás: kedvezményekkel és sűrített járatokkal indul a főszezon
