Vizsga Izrael-barátságból

2007. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Annapolisban gyülekeznek az érintett (jobban mondva a meghívott) felek, hogy ismét kísérletet tegyenek az úgynevezett közel-keleti béke kereteinek megteremtésére, a háttérben – és egyelőre a partvonalon túlról – a jövőre esedékes amerikai elnökválasztás jelöltségére pályázók kommentálják a történéseket. A nyolc év alatt előrelépést elérni nem képes, ám a körülményeket kedvezőtlenné tevő Bush-kormányzat történelmi imázsjavítási kísérletét nem kíséri osztatlan elismerés az Egyesült Államok potenciális jövőbeli elnökei részéről. Az ok egyszerű: míg George W. Bush már megengedheti magának, hogy látszólagos gesztust tegyen a palesztinoknak és az arab világnak, addig a Fehér Házba készülőknek elsősorban arra kell koncentrálniuk, hogy ne konfrontálódjanak a befolyásos amerikai Izrael-lobbival, például az Amerikai–izraeli Közügyek Bizottságával (AIPAC).
A bizonyítás kényszere alól sem a republikánusok, sem a demokraták nem bújhatnak ki, már csak azért sem, mert a közel-keleti ország harcos támogatói mindkét pártban, illetve azok holdudvarában hangsúlyosan jelen vannak. Hillary Clinton különös hangsúlyt fektetett Izraelre, amióta csak elindult a Fehér Ház irányába. Többször járt is ott, sőt találkozott vezetőivel, s olyan kijelentéseket is tett, hogy a „biztonsági kerítés” nem a palesztinok ellen van, ami nyilván nem volt ellenére egyes washingtoni lobbisták elképzeléseinek. A másik oldalról Rudolph Giuliani harcos védelmezője Izrael biztonságának, aki az iszlám terrortámadást elszenvedett New York egykori polgármestereként hitelesen győzködi választóit az izraeli és amerikai biztonsági érdek elválaszthatatlanságáról. A Foreign Affairsben megjelent cikkében a palesztin állam kérdéséről úgy foglalt állást, hogy az iszlám terroristáktól fenyegetett Egyesült Államoknak nem áll érdekében egy újabb olyan állam létrehozása, amely támogatja a terrorizmust. Bár Barack Obama az év elején úgy fogalmazott, hogy „senki sem szenved többet a palesztinoknál”, és hogy Izraelnek súlyos engedményeket kell tennie a békefolyamat újrakezdése érdekében, kissé később az AIPAC-nál tett látogatása során ugyanúgy kinyilvánította Izrael iránti elkötelezettségét, mint a többiek. Mitt Romney – aki korábban tett „nem konform” kijelentéseket, időszerűtlennek tartja az annapolisi konferenciát, elsősorban azért, mert a palesztinok nem mutatták fel a szükséges biztonsági garanciákat. Megfigyelők megjegyzik: a republikánus jelölteknek a konzervatív, evangélikus keresztény szavazóbázisra is hatniuk kell, akiknek Izrael köztudottan szívügyük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.