Washington gáncsolja a klímavédelmet

Jó esélyt látnak az Egyesült Államok és az Európai Unió között kialakult patthelyzet kompromisszumos megoldására a Bali szigetén zajló klímakonferencia német és amerikai résztvevői, annak ellenére, hogy Washington nem hajlandó elfogadni azt a dokumentumtervezetet, amely felszólítaná a fejlett ipari országokat, hogy 2020-ig 25–40 százalékkal csökkentsék az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Munkatársunktól
2007. 12. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Balin tartott értekezlet fő célja, hogy megnyissa a kétéves tárgyalási folyamatot, az úgynevezett Bali-útitervet, amelynek végén megszülethet a 2012-ben lejáró kiotói jegyzőkönyvet felváltó egyezség. Az indonéz szigeten tartott mostani megbeszéléseken a megegyezés legnagyobb akadálya az Egyesült Államok és az Európai Unió között fennálló véleménykülönbség az üvegházhatású gázok kibocsátási értékeiről. A kéthetes konferencia utolsó napján is fennálló patthelyzetet elsősorban az okozza, hogy az Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália és Japán nem hajlandó elfogadni azt a dokumentumtervezetet, amely felszólítaná a fejlett ipari országokat, hogy 2020-ig 25–40 százalékkal csökkentsék az üvegházhatású gázok kibocsátását. Amint arról az MTI beszámolt, Washington szerint korlátozná a jövőbeli tárgyalások mozgásterét, ha a szöveg konkrét számokat tartalmazna, emellett a szóban forgó értékeket nem látja elegendően alátámasztottnak. Az EU és más államok azonban arra hivatkoznak, hogy ezek az adatok tudományosan megalapozottak, és a globális felmelegedés féken tartásához szükséges, hogy belefoglalják a szövegbe azokat.
Ha az Egyesült Államok nem hajlandó világos célokat vállalni, az EU bojkottálni fogja az üvegházhatást okozó gázok legfőbb kibocsátóinak a csúcsértekezletét – figyelmeztetett Sigmar Gabriel német környezetvédelmi miniszter. A Bush-adminisztráció kezdeményezésére létrejött legfejlettebb ipari államok csoportjának külön klímakonferenciája januárban Honoluluban lesz. George Bush amerikai elnök kezdeményezését azonban több nemzetközi környezetvédő szervezet is bírálta, amiért eltereli a figyelmet a sokkal jelentősebbnek tartott kiotói folyamatról. A klímaváltozás megfékezéséért folyó nemzetközi erőfeszítések akadályoztatásával vádolta tegnap Washingont Al Gore volt amerikai alelnök is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.