A kockázatok éve

Megállíthatatlan lesz-e a hitelválság továbbgyűrűzése, recesszióba süllyed-e az amerikai gazdaság, tovább gyengül-e a dollár? – ezek a jövő esztendő világgazdasági kulcskérdései. A lassuló ütemű fejlődés, valamint az égbe szökő energia- és élelmiszerárak miatti magasabb infláció azonban már biztosra vehető.

2008. 01. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor a hitelválság okozta veszteségeik miatt már a legnagyobb amerikai bankok is kínai pénzintézetekhez fordulnak dollármilliárdos mentőövért, akkor jól érzékelhető a baj nagysága. Olyan bankóriásokon segítenek a távol-keleti hitelezők, mint a Morgan Stanley vagy a Barclay’s, míg a UBS szingapúri és arab befektetőktől kénytelen vagyonokat kérni az életben maradásért. Az előttünk álló év legnagyobb kérdése, hogy a hitelválság immár második hulláma földrajzilag és időben meddig terjedhet, illetve mekkora károkat okozhat a nyomában kialakult likviditási hiány. Az Economist Intelligence Unit (EIU) elemzői a 2008-as gazdasági folyamatokat illetően három lehetséges forgatókönyvvel számolnak: hatvan százalékra taksálják annak az esélyét, hogy a központi bankok tőkeinjekcióinak köszönhetően, kisebb-nagyobb zökkenőkkel ugyan, de kordában tartható a krízis, és egy éven belül lecsenghet a tőzsdei ingadozás. Harminc százalékot adnak ugyanakkor annak a lehetőségnek, hogy az Egyesült Államok gazdasága – elsősorban a megállíthatatlanul zuhanó ingatlanpiaci árak miatt – recesszióba fordul át, amely a világ többi részére is negatívan hat. A legrosszabb alternatíva – vélik az EIU kutatói –, hogy az amerikai visszaesés drasztikus mértékben lelassítja az egész világgazdaságot. Egyelőre sajnos a pesszimistákat igazolják a pénteken megjelent, az amerikai ingatlanpiac novemberre vonatkozó statisztikai adatai, amelyek lesújtók. A bedőlt adósságok miatt eladásra kerülő lakások száma csaknem tíz százalékkal növekedett, miközben az építőipar is zuhanórepülésben van. A helyzetet súlyosbítja, hogy az elmúlt hónapban már a brit ingatlanpiac is két számjegyű csökkenést mutatott, miközben a január óta elkönyvelt lassulás immár elérte a negyven százalékot.
Márpedig a hitelválság továbbgyűrűzése az ingatlanpiacok alakulásán áll vagy bukik – figyelmeztet az EIU, amely hozzáteszi: a bedőlések a hitelkihelyezések drasztikus csökkenésével járnak, így az életképes vállalkozások friss tőkéhez jutását is akadályozzák.
A rossz követelésállomány újracsomagolásaként kibocsátott értékpapírokkal az egész világon szétterített kockázat a pénzpiacokon olyan bizalmi válságot okozott, amelynek következményei egyelőre beláthatatlanok. A legnagyobb gazdaságkutató intézetek és a Nemzetközi Valutaalap is lefelé módosította a jövő évre vonatkozó mutatóikat: leginkább az Egyesült Államok esetében vettek vissza a növekedési előrejelzésekből, de már az egész világgazdaság várható ütemét is lassabbnak látják. A borús kilátásokat a 2008-ban is emelkedő olaj- és élelmiszerár, illetve az Európai Unió fejlődésének lefékeződése is alátámasztja. Elemzői konszenzus szerint szinte biztosra vehető, hogy az olaj ára áttöri a hordónkénti százdolláros határt, miközben a zöldhasú további gyengülése is borítékolható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.